Ez jelentős változás a korábbi évekhez képest, amikor a lakosság döntő többsége még a harc folytatását támogatta. 2022-ben, közvetlenül az orosz invázió után még a megkérdezettek 73%-a gondolta úgy, hogy Ukrajnának addig kell harcolnia, amíg meg nem nyeri a háborút. Ez az arány 2023-ra 63%-ra, idénre pedig már 38%-ra csökkent.
A Gallup felmérése jelentősen más eredményt mutat, mint a Kijevi Szociológiai Intézet november 4-én napvilágot látott kutatása, amely azt mutatta ki, hogy az ukrán lakosság 63 százaléka kitart, amíg szükséges.
A Gallup-felmérést a várhatóan nehéz téli hónapok előtt, az orosz energetikai támadások közepette végezték, ezer fő megkérdezésével.
Az ukrán lakosság 10-12 százaléka orosz megszállás alatt él, ők nem vettek részt a kutatásban.
A tárgyalások támogatottsága különösen magas a déli és keleti frontrégióban. Zaporizzsja, Herszon, Dnyipropetrovszk és Harkiv megyékben a megkérdezetteknek mindössze 27%-a mondta azt, hogy Kijevnek folytatnia kell a harcot a győzelemig. Ez jelentős csökkenés a 2022-es 63%-hoz képest.
A tárgyalások mellett álló válaszadók 52%-a nyitott lenne arra, hogy a megállapodás részeként Ukrajna területi engedményeket tegyen, míg 38% ellenezné ezt.
A felmérés ugyanakkor nem részletezte a lehetséges területi engedmények mibenlétét.
A felmérés kitért arra is, hogy az ukránok kitől várják a békefolyamat elősegítését. A válaszadók 70%-a bízik leginkább abban, hogy az Európai Unió országai jelentős szerepet játszanak majd egy esetleges tárgyalásos békében. Az Egyesült Államok szerepvállalását 49%, az Egyesült Királyságét 63% támogatná.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images