Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának kutatóintézete által kifejlesztett "KUB-M" óvóhely egy megerősített hajózási konténerhez hasonlít. A szerkezet két fő részből áll: egy 54 fő befogadására alkalmas helyiségből és egy műszaki blokkból. Az intézet közlése szerint pedig szükség esetén további modulokkal bővíthető.
Nuclear war is approaching: russia has launched mass production of mobile shelters from a nuclear explosionThe basic configuration of the pic.twitter.com/krXEvkn1jL
— Ukraine (Front) November 19, 2024
A kutatóintézet közleménye szerint az óvóhely többek között hagyományos fegyverek robbanásai és repeszei, épületekről lezuhanó törmelék,
a veszélyes vegyi anyagok valamint nukleáris robbanásból származó lökéshullámok és sugárzás ellen is képes védelmet nyújtani.
A "KUB-M" könnyen szállítható teherautóval, csatlakoztatható vízellátáshoz, és Oroszország északi, állandóan fagyos területein is használható.
Bár az orosz kormány nem kötötte meg a mobil óvóhelyek gyártását konkrét válsághelyzethez, a minisztérium bejelentése figyelemre méltó, hiszen az Egyesült Államok éppen a napokban engedélyezte Ukrajna számára, hogy amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákat lőhessen ki orosz területekre. A mai nap folyamán pedig Kijev be is vetette azokat: reggel a brjanszki régióban található karacsovi lőszerraktárra ATACMS-rakétákkal mért csapást Ukrajna.
A csapást követően Vlagyimir Putyin orosz elnök átírta a nukleáris elrettentésre vonatkozó szabályokat, amelynek értelmében az ilyen típusú elrettentést akkor is használhatja az orosz vezetés, ha egy nukleáris hatalom által támogatott, nem nukleáris állam által elkövetett támadást követ el, ez közös agressziónak minősül.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images