A SpaceX Starship szupernehéz űrrakétája a valaha épített legerősebb, és a maga 121 méteres magasságával a legnagyobb rakétának is számít. A szerkezet legnagyobb technikai bravúrja, hogy a tervek szerint a jövőben a teljes eszköz újrafelhasználható lesz, ami annyit jelent, hogy a szerkezet leváló első fokozata és az űrből visszatérő második fokozat is visszamanőverezhető a földre, így lehetővé téve a későbbi újrafelhasználást. Az előző, egy hónapja végrehajtott Starship-teszt a teljes sajtót bejárta, ugyanis
a történelemben először sikerült a visszatérő (első) rakétafokozatnak a kilövőállványon landolni, ami elképesztő manőverezést és precizitást igényel.
Mechazilla has caught the Super Heavy booster! pic.twitter.com/6R5YatSVJX
— SpaceX (@SpaceX) October 13, 2024
A SpaceX tulajdonosa, a dollármilliárdos Elon Musk az elnökválasztás óta még szorosabbra fűzte a kapcsolatát a republikánus leendő elnökkel. Donald Trump a múlt hét folyamán jelentette be, hogy
Musk fogja vezetni a kormányzat hatékonyságáért felelős új minisztériumot a jövő év elején felálló adminisztrációjában.
Trump már a kampánya során is elmondta, hogy lenyűgözőnek tartja a SpaceX rakétaindításait. Állítása szerint egyszer még egy fontos üzleti megbeszélést is megszakított másfél órára, hogy élőben nézhesse a Starship rakétatesztjét. Ezúttal pedig a hatodik indítást a helyszínről, Texasból fogja majd követni.
Ahogy arra már korábbi cikkünkben is rámutattunk, Musk kinevezése jelentős összeférhetetlenségi problémákat vethet fel, ugyanis az üzletember cégei (különösen a SpaceX) sok milliárd dollárnyi támogatást kapnak az amerikai szövetségi kormánytól. Az amerikai kormány számára viszont stratégiai okokból függ Elon Musk rakétatechnológiájától, az egyre jobban fellángoló Kína és az USA között zajló űrversenyben.
Az amerikai kormány már 4,4 milliárd dollárt fizetett a SpaceX-nek, hogy a 2026-ra tervezett emberes Hold-missziójukhoz a vállalat által fejlesztett Starship rakétát használhassák fel.
Ha a landolás időben összejön, Donald Trump elnöksége alatt juthat vissza az emberiség újra a Holdra, ami kétségtelenül presztízsértékű mérföldkő lehet a világ elsőszámű űrnagyhatalmának.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images