Rafael Grossi erről a tagállamoknak küldött bizalmas jelentésben számolt be, amelybe hírügynökségek betekintést nyertek.
A jelentés szerint Irán az utóbbi hónapokban magas dúsítású, 60 százalékos tisztaságú uránkészleteit 182 kilogrammra növelte.
Az Iszlám Köztársaság azonban a hétvégén előkészületeket tett annak érdekében, hogy ezt a mennyiséget ne emelje tovább.
Grossi ezt az intézkedést javasolta a teheráni vezetésnek, tekintettel a térségbéli feszültségekre - ismertette egy magas rangú diplomata Bécsben, ahol a szervezet székhelye található.
Irán akkor hajlandó az önkorlátozásra, ha a NAÜ kormányzótanácsának e heti ülésén a nyugati hatalmak - Franciaország, Németország, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia - nem szorgalmazzák, hogy a szervezet újabb határozattal gyakoroljon nyomást Teheránra szerintük gyenge együttműködési hajlandósága miatt.
A tervezett határozat felhatalmazná Grossit egy átfogó jelentés elkészítésére, amely előkészületként szolgálhatna ahhoz, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa is foglalkozzon az iráni atomprogrammal. Ha ott Iránt bíráló határozat születik, Teherán nukleáris tevékenységének fokozásával, vagy a NAÜ szakembereinek további akadályozásával felelne - tette hozzá a diplomata.
Egy másik - szintén kedden ismertetett - jelentés szerint Irán belegyezett, hogy megfontolja további négy "tapasztalt ellenőr" munkájának engedélyezését nukleáris létesítményeiben, miután korábban többeket kiutasított az országból.
Irán 2015-ben írta alá az atomalkut, hivatalos nevén a közös átfogó akciótervet (JCPOA), amelynek keretében a nyugati szankciók alóli mentességért cserébe visszafogta atomprogramját. Az Egyesült Államok 2018 májusában kilépett a megállapodásból, és újból életbe léptette az Irán elleni korábbi szankciókat, amire Teherán válaszul visszavonta nukleáris tevékenységének a megállapodásban szereplő egyes korlátozásait.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images