Az elmúlt napokban több nyugati vezető is sürgette a béketárgyalások megkezdését. Olaf Scholz német kancellár pénteken telefonon beszélt Putyinnal, Emmanuel Macron francia elnök pedig jelezte, hogy a megfelelő időben ő is tárgyalni fog az orosz vezetővel.
Európai tisztségviselők szerint a nyugati politikusok felismerték, hogy kompromisszumra van szükség, mivel egyik fél sem tud döntő győzelmet aratni. A következő politikus, aki bekapcsolódik a "békeformuláról" szóló vitába, Recep Tayyip Erdogan török elnök lehet, aki a G20-ak riói csúcstalálkozóján tervezi előterjeszteni javaslatát.
Erdogan javaslata szerint Ukrajna 10 évre elhalasztaná a NATO-csatlakozási tárgyalásait, cserébe demilitarizált övezetet hoznának létre a Donbaszban.
Török tisztviselők szerint jelenleg ez tűnik a legreálisabb megközelítésnek, bármennyire is nehezen elfogadható Kijev számára.
A török elnök javaslata nagyban hasonlít az egyik olyan tervezetre, amely Donald Trump asztalán is ott hever, bár az isztambuli változat nem tartalmazza, hogy a DMZ-t milyen nemzetiségű katonák fogják felügyelni.
Mind Volodimir Zelenszkij, mind szűk környezete tett utalásokat a megegyezéses béke irányába történő elmozdulásra.
Számunkra a győzelem egy erős Ukrajnát jelent. Hogy ez a diplomáciában vagy a csatatéren történik-e, az egy másik kérdés
- fogalmazott az ukrán elnök, de más esetekben a területi átadások is szóba kerültek:
Címlapkép forrása: Kent Nishimura/Getty Images