A vizes élőhelyek jelentős mennyiségű szenet tárolnak elhalt növényi anyagok formájában, amelyeket a talajban élő mikrobák bontanak le. A hőmérséklet emelkedésével ez a folyamat felgyorsul, növelve a metántermelést. Emellett a heves esőzések okozta áradások kiterjesztik a vizes élőhelyek területét.
A tudósok régóta számítottak a vizes élőhelyek metánkibocsátásának növekedésére a klímaváltozás következtében, de a 2020 és 2022 közötti időszakban mért légköri metánkoncentráció minden korábbi rekordot megdöntött. Rob Jackson, a Stanford Egyetem környezetvédelmi kutatója kiemelte:
A metánkoncentráció nem csak emelkedik, hanem az elmúlt öt évben gyorsabban emelkedett, mint bármikor a műszeres feljegyzések kezdete óta.
Az elmúlt hónapokban publikált négy tanulmány szerint a trópusi vizes élőhelyek felelősek leginkább a kibocsátás növekedéséért. A műholdas mérések és a metán kémiai összetételének elemzése alapján a kutatók megállapították, hogy Kongó, Délkelet-Ázsia, valamint az Amazonas és Brazília déli része járult hozzá leginkább a trópusokon tapasztalható kiugráshoz.
A Nature Climate Change folyóiratban közzétett adatok szerint a vizes élőhelyek éves kibocsátása az elmúlt két évtizedben évente mintegy 500 000 tonnával magasabb volt, mint amit a tudósok a legrosszabb forgatókönyvek alapján előre jeleztek. Drew Shindell, a Duke Egyetem éghajlatkutatója szerint:
Valószínűleg egy kicsit jobban kellene aggódnunk, mint amennyire aggódunk.
A La Nina éghajlati minta, amely erősebb esőzéseket hoz a trópusok egyes részein, részben felelős lehet a kibocsátás növekedéséért, de önmagában nem magyarázza a rekordmagas értékeket. Zhen Qu, az Észak-Karolinai Állami Egyetem légkörkémikusa hangsúlyozta:
Ennek jelentős következményei vannak a metán- és szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének tervezésekor.
A metán 20 év alatt 80-szor erősebb a szén-dioxidnál a hő megkötésében,
és az 1850 óta a világon regisztrált 1,3 Celsius-fokos felmelegedés mintegy harmadáért felelős.
A CO2-vel ellentétben azonban a metán körülbelül egy évtized után kimosódik a légkörből, így hosszú távon kevésbé van hatása.
Több mint 150 ország vállalta, hogy 2030-ig 30 százalékkal csökkenti a kibocsátást a 2020-as szinthez képest, de a tudósok egyelőre nem tapasztalták a lassulást.
Néhány ország, köztük Kína és az Egyesült Államok, ambiciózus terveket jelentett be a metánkibocsátás csökkentésére. A Kongói Demokratikus Köztársaság, amely a 2024-es metánköltségvetési jelentés szerint a trópusok legnagyobb metánkibocsátási forrása, dolgozik a Kongó-medence mocsaras erdeiből és vizes élőhelyeiről kiáramló metán mennyiségének felmérésén.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio