Az Sz-70 Ohotnyik-B lopakodó drónt még október elején lőtte le az orosz légierő, miután vélhetően a prototípus túlságosan nyugatra, az ukrajnai front veszélyes közelségébe repült, és Moszkva elvesztette felette az irányítást.
Bár így ép szerkezet nem került az ukránok kezére, de összegyűjtötték a roncsokat, amelyeket aztán az ukrán katonai hírszerző szolgálat (HUR) vizsgált meg.
Mint kiderült, a lopakodó drón rengeteg nyugati chip felhasználásával készült. Többek között tartalmaz Analog Devices, Fairchild Semiconductor, Infineon, Maxim, Micron és Texas Instruments termékeket, összesen legalább 30 amerikai vállalat produktumait. Ezen vállalatok egy része az amerikai hadsereg beszállítója is.
Az STMicroelectronics közleményben reagált az esetre:
Nem hagyjuk jóvá termékeink rendeltetésen kívüli használatát, és átfogó kereskedelmi megfelelési programokat hajtottunk végre.
Az Infineon Technologies pedig kijelentette, hogy az ukrajnai invázió óta nem szállít Oroszországnak.
Az Sz-70 Ohotnyik-B Oroszország egyik legfejlettebb drón-prototípusa, amelyet a Szuhoj Szu-57-es vadászgépek kísérőjeként terveztek, ennek köszönhetően aránylag kis méretű radar-keresztmetszettel rendelkezik. Bár elsősorban felderítő feladatokra szánták, akár 2000 kg-nyi fegyverzetet is szállíthat belső fegyverterében.
Azt nem tudni, hogy az Ohotnyik ezen prototípusa mikor készült, de mivel 2009 óta fejlesztik Oroszországban, így akár előfordulhat az is, hogy az alkatrészeket a háborút megelőzően szerezték be.
A HUR átfogó vizsgálata szerint több mint 150 elfogott orosz fegyverben és lőszerben találtak nyugati alkatrészeket, összesen több mint 4000 külföldi komponenst azonosítottak.
Bár a szankciók 20%-kal csökkentették a nagy teljesítményű chipek Kínán és Hongkongon keresztül Oroszországba irányuló szállítását, a New York Times vizsgálata szerint még így is több mint 4 milliárd dollárnyi korlátozott technológia érkezett Oroszországba egyetlen hongkongi címen keresztül.
Címlapkép forrása: Wikimedia Commons