A londoni Royal United Services Institute (RUSI) indo-csendes-óceáni térség elemzője, Szang Hun-szeok tett közzé egy elemzést Phenjan lehetséges motivációjáról az ukrajnai háborúba való beavatkozással. Már az is önmagában furcsa volt, hogy Észak-Korea mennyire lelkesen támogatja Vlagyimir Putyin erőfeszítéseit Ukrajnában: rengeteg lőszert és ballisztikus rakétákat is szállítottak, miközben az ország egyáltalán nem volt jó gazdasági helyzetben. Ennek ellenére az orosz tüzérség milliós nagyságrendben kapta a keleti utánpótlást. A helyzetet az bonyolította tovább, hogy néhány hete kiderült, hogy egy körülbelül 10 ezer főből álló észak-koreai katonai kontingens utazik Oroszországba, hogy csatlakozzanak az ukránok elleni harchoz.
Sokáig nem volt világos, hogy pontosan mi oka volt egy viszonylag kicsi, a harcok menetén jelentős változás nem hozó alakulat küldésének, ám a tanulmány szerint Kim Dzsongunnak erre minden oka megvolt:
Nagyobb befolyással rendelkezik az orosz támogatás megszerzésében, ha úgy döntene, hogy komoly fegyveres provokációt hajt végre a régióban
– mondta Szang Hun-szeok a rezsim vezetőjének lehetséges motivációjáról. Hozzátette, hogy Phenjan ettől kezdve sokkal kiszámíthatatlanabbá válik, főleg azért, mert az orosz támogatás ismeretében Washington óvatosabb lehet Dél-Korea feltétlen katonai támogatásával kapcsolatban. Az új helyzet magát Szöult is arra kényszerítheti, hogy az eddigieknél is jobban a saját nemzetbiztonságára koncentráljon.
A dél-koreai kormányt különösen nehéz helyzetbe hozza az, hogy Moszkva a legmodernebb ballisztikus rakéták technológiáját is átadhatja az újdonsült szövetségesének, így Phenjan minden eddiginél nagyobb fenyegetést jelent a térség biztonságára nézve. Ezek a változások akár radikális változáshoz is vezethetnek Szöul eddigi politikáját illetően, mivel az ország szakítva a békepárti politikával megfontolhatja, hogy fegyverekkel támogassa Ukrajnát. A másik előny, amit az észak-koreaiak nyernek, hogy
közvetlen tapasztalatot szereznek egy modern háborúból, ezt az ismeretet pedig be tudják építeni a saját stratégiájukba a jövőben.
Phenjannak viszont vélhetően minimum középtávú tervei vannak az orosz szövetséggel, mivel Kim Dzsongun is tudja, hogy Oroszországnak jelenleg sokkal sürgetőbb az ukrajnai háború, mint egy esetleges másik hadszíntér. Ez a körülmény pedig megkérdőjelezi, hogy Moszkva most mennyire tudna Észak-Korea mellé állni, ha háború törne ki Kelet-Ázsiában.
Címlapkép forrása: Kremlin.ru via Wikimedia Commons