A National Geographic Pristine Seas programja által indított tudományos expedíció során bukkantak rá a hatalmas korallra a Salamon-szigeteknél. A kutatók célja az óceánok egészségének vizsgálata volt a térségben.
Enric Sala, a National Geographic kutatója és a Pristine Seas alapítója így nyilatkozott a felfedezésről:
Amikor már azt gondolnánk, hogy nincs mit felfedezni a Földön, akkor találunk egy hatalmas korallt, amely közel 1 milliárd kis polipból áll, és lüktet az élettől.
A korall felülről nézve egy hatalmas, hullámzó barna sziklára emlékeztet. Manu San Félix tengerbiológus és víz alatti operatőr, aki lemerült, hogy közelebbről is megvizsgálja, így írta le élményét:
Az első másodpercben rájöttem, hogy valami egyedit látok. Ez közel akkora, mint egy katedrális.
A korall nem csak méretével, de színeivel is lenyűgözi a szemlélőt. Közelről nézve élénk lila, sárga, kék és vörös foltok törik meg a barna árnyalatot. Emellett számos tengeri élőlénynek nyújt otthont, köztük halaknak, rákoknak és garnélarákoknak.
A felfedezés jelentőségét növeli, hogy a korallok világszerte veszélyeztetettek. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió adatai szerint a melegvízi zátonyokat építő korallfajok több mint 40%-át fenyegeti a kihalás, elsősorban az éghajlatváltozás miatt.
Dennis Marita, a Salamon-szigetek kulturális és idegenforgalmi minisztériumának kulturális igazgatója szerint a megakorall felfedezése pozitív hatással lehet az országra. A korall kutatókat és turistákat vonzhat, és fellendítheti a természetvédelem finanszírozását.
Azonban Enric Sala arra figyelmeztetett,
a távoli elhelyezkedése ellenére ez a korall nincs biztonságban a globális felmelegedéstől és más emberi fenyegetésektől.
A korallokat számos veszély fenyegeti, köztük a túlhalászás, az ipari szennyezés és a szennyvíz, de a legnagyobb fenyegetést a fosszilis tüzelőanyagok okozta éghajlati válság jelenti.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a megakorall felfedezése újabb erős emlékeztető arra, hogy a gazdag országoknak sokkal több forrást kell fordítaniuk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, hogy megvédhessük ezeket az egyedülálló és létfontosságú tengeri ökoszisztémákat.
A címlapkép illusztráció. A címlapkép forrása: Anton Raharjo/NurPhoto via Getty Images