Tulsi Gabbard 2013 és 2021 között demokrata színekben képviselte Hawaii államot az amerikai Kongresszusban, 2016-ban a szociáldemokrata Bernie Sanders elnökjelölti kampányát támogatta, 2019-ben pedig ő maga is indult a Demokrata Párt elnökjelöltségéért, sikertelenül. A pártot 2022-ben otthagyó politikus fokozatosan közelebb került a republikánusokhoz,
majd 2024-ben beállt Donald Trump mögé, és végig mellette kampányolt.
A megválasztott elnök a héten bejelentette, az iraki veterán Gabbardöt jelöli az Egyesült Államok nemzetbiztonsági igazgatói (DNI) posztjára. A DNI részt vesz az elnök napi hírszerzési tájékoztatójának összeállításában, így Gabbard kulcsszerepet játszhat Trump döntéseiben.
Gabbard szenátusi jóváhagyásra váró kinevezését többen bírálták, amiért nem rendelkezik hírszerzési tapasztalattal, valamint békülékeny álláspontot képvisel Oroszországgal és Szíriával szemben. Korábbi tisztviselők és hírszerzési szakértők attól tartanak, tanácsadói, köztük Gabbard, ezáltal rossz útra terelhetik Trump döntéshozatalát, a külföldi szövetségesek pedig emiatt vonakodhatnak létfontosságú információk megosztásában.
A Reuters egyik forrása azt mondta,
Trump januári hivatalba lépése után lassulhat a hírszerzési információáramlás,
ami hatással lehet az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland által alkotott szövetségre, az úgynevezett "Five Eyes"-ra.
Forradalmi vagy megdöbbentő?
A 43 éves katonai veterán bírálta az Egyesült Államok katonai beavatkozását a szíriai polgárháborúban Barack Obama elnöksége alatt. Gabbard 2017-ben találkozott a Moszkva által támogatott szíriai elnökkel, Bassár el-Aszaddal, akivel 2012-ben Washington megszakította a diplomáciai kapcsolatokat.
Egy európai védelmi tisztviselő Gabbardot "határozottan az orosz táborba" sorolta.
Miután Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát, Gabbard egy közösségi média posztban úgy fogalmazott:
Ez a háború és a szenvedés könnyedén elkerülhető lett volna, ha a Biden-adminisztráció/NATO egyszerűen elismerte volna Oroszország legitim biztonsági aggályait Ukrajna NATO-tagsága kapcsán.
Gabbard korábban azt is mondta, az amerikai "hadipari komplexum" és a washingtoni elit Afganisztánt akar csinálni Ukrajnából egy "proxy háború" támogatásával.
Egyes elemzők abban reménykednek, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetői posztjának várományosa ellensúlyként szolgálhat az elszigetelődéspárti Gabbarddel szemben, aki a félelmeik szerint átpolitizálhatja a minisztériumot.
A DNI hozzáfér az Egyesült Államok minden egyes titkához, minden egyes információhoz, amiről tudunk
- idézi a Hill Abigail Spanberger demokrata képviselőt és volt CIA-tisztet, aki "megdöbbentőnek" nevezte Gabbard kiválasztását. Ezzel szemben Marco Rubio, Trump külügyminiszter-jelöltje "forradalminak" titulálta azt, ami szerinte pozitív változást hozhat. John Cornyn republikánus szenátor, hírszerzési bizottsági tag azt ígérte, elvégzik a munkájukat, és megvizsgálják a jelölteket, "ami a szenátus alkotmányos felelőssége."
"A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images