A külügyminisztérium szóvivője, Heorhij Tykhij az X közösségi platformon keresztül nyilatkozott az ügyben.
Ukrajna elkötelezett az atomsorompó-szerződés mellett; nem rendelkezünk, nem fejlesztünk és nem is szándékozunk nukleáris fegyvereket beszerezni"
- jelentette ki Tykhij. Hozzátette, hogy Ukrajna teljes mértékben átlátható a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség számára, ez pedig kizárja a nukleáris anyagok katonai célú felhasználását.
A The Times brit napilap november 13-án egy állítólagos ukrán védelmi minisztériumi dokumentumra hivatkozva arról számolt be, hogy
Ukrajna akár hónapokon belül képes lenne atombombát kifejleszteni, amennyiben az Egyesült Államok katonai támogatása megszűnne Donald Trump esetleges elnöksége alatt.
A The Times által látott dokumentum szerint Ukrajna viszonylag gyorsan meg tudna építeni egy alapvető nukleáris eszközt plutónium felhasználásával, az 1945-ben Nagaszakira vezetett amerikai atombombához hasonló technológiával.
Egy egyszerű atombomba létrehozása, ahogyan azt az Egyesült Államok tette a Manhattan-projekt során, 80 évvel később sem lenne nehéz feladat"
- idézte a lap a dokumentumot.
Az ukrán nukleáris képességekről szóló találgatások azt követően erősödtek fel, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök október 17-én tett egy vitatott kijelentést. Az elnök akkor azt mondta, hogy szeptemberben közölte Donald Trumppal: Ukrajnának vagy csatlakoznia kell a NATO-hoz, vagy nukleáris képességeket kell szereznie az ország védelme érdekében.
Zelenszkij később visszavonta ezeket a megjegyzéseket, hangsúlyozva, hogy Kijev nem törekszik nukleáris fegyverek megszerzésére.
Az elnök szerint a kijelentés csupán az 1994-es budapesti memorandum kudarcainak kiemelésére szolgált. Ez a megállapodás arról szólt, hogy Ukrajna önként lemondott nukleáris arzenáljáról, cserébe biztonsági garanciákat kapott az Egyesült Államoktól, Nagy-Britanniától és Oroszországtól.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images