Sokan kifelé kacsintgatnak a választások után
Ahogy arról már beszámoltunk, a médiát bejárta a hír, miszerint a múlt heti amerikai elnökválasztást követő napokban jelentősen megnőtt az érdeklődés az amerikai internetezők részéről a külföldre költözés iránt. A Reuters cikke szerint drámai mértékben megugrott az érdeklődés a Google-ben a külföldre költözés iránt az amerikai szavazóhelyiségek bezárását követően.
- A "Kanadába költözés" kifejezésre irányuló keresések 1270%-kal,
- az Új-Zélandra vonatkozóak közel 2000%-kal,
- míg az Ausztráliával kapcsolatosak 820%-kal emelkedtek 24 óra leforgása alatt.
Az adatokat Kanada bevándorlási hivatala is megerősítette a Politico-nak.
Az Egyesült Államokból érkező internetes forgalom növekedését tapasztalta a szerdai napokra jellemző forgalomhoz képest
- mondta Julie Lafortune, a hivatal szóvivője a lapnak. Lafortune azt is hozzátette, hogy az amerikaiak számára több lehetőség is van arra, hogy ideiglenesen, vagy hosszabb távon tartózkodási engedélyhez jussanak Kanadában.
Kanada egyébként már jóval a választások előtt is kedvelt úti célja volt az kivándorlás mellett döntő amerikai állampolgároknak. A Forbes év elején készített összesítése szerint számos pozitív oldala van a kanadai életnek az Amerikából érkezők számára. Ezek közé tartozik
- az ingyenes egészségügyi ellátás és megfizethetőbb gyógyszerárak,
- az alacsonyabb bűnözési ráta,
- a fizetett és jóval hosszabb szülési szabadság,
- valamint a magasabb besorolású, jobb minőségű oktatási intézmények.
Ezek mellett azonban a lap hozzáteszi, hogy az Amerikából érkezőknek néhány negatívummal is szembesülniük kell a mindennapi életet tekintve. Többek között drágább telefonszámlákkal, magasabb élelmiszer- és lakhatási költségekkel, valamint nagyobb adóterhekkel kell számolniuk.
Mit mutatnak a trendek a Google-ben?
Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.
Az amerikai elnökválasztást követően hosszabban foglalkoztunk a legnagyobb figyelmet élvező csatatérállamok Google Trends adataival, a választás napját nézve, legutóbbi cikkünkben pedig megnéztük, mi iránt érdeklődnek a demokrata szavazók a választási csalódást követően.
A Google Trends grafikonja egyértelműen alátámasztja a cikkekben is jelzett emelkedést. A választást követően szabályosan kilőtt a Kanadába költözéssel kapcsolatos keresési kifejezések ("move to canada") használata a Google-ben.
Ha tágabb intervallumban nézzük a kifejezés iránti érdeklődést, egyértelmű mintázatot figyelhetünk meg.
Az eddigi 20 év adatai alapján a választások idején, kisebb nagyobb mértékben szinte mindig megemelkedik az érdeklődés.
Különösen igaz ez a 2016-os, szintén Trump győzelmével végződő választás idejére, amikor rekordot döntött a keresési kifejezés használata a Google-ben. Ezen kívül 2004-ben, mikor a szintén republikánus George W. Bushnak sikerült egy második ciklusra is felhatalmazást nyernie a választáson, szintén meglehetősen kiugrott a téma iránti érdeklődés.
Ha a Kanada iránti keresések területi eloszlását nézzük az Egyesült Államokban, az érdeklődés láthatóan a hagyományosan demokrata bástyáknak tekinthető államokban a legerősebb, ahol Harris idén magabiztosan győzni tudott.
Vermontban, Oregonban és Maineben különösen magas volt a keresési intenzitás.
A témával foglalkozó legtöbb cikk a Kanada iránti érdeklődés emelkedéséről írt, pedig más lehetséges célországok iránti keresés is - ugyan Kanadához képest jóval kisebb mértékben - megemelkedett.
A további célországok között Új-Zéland és az Egyesült Királyság vezet, amely nem meglepő, hiszen a csak angolul beszélő amerikai állampolgárok számára ezen országokban nem merülnek fel nyelvi korlátok.
Sok amerikai Google-felhasználó egyszerűen csak Európa iránt érdeklődött, konkrét ország megnevezése nélkül, míg a keresési adatok alapján a szomszédos Mexikó, vagy a szintén angol anyanyelvű Ausztrália iránti érdeklődés is megemelkedett.
A Google-keresések szövetségi államokra lebontott eloszlásáról elmondható, hogy az északi területeken az
Új-Zéland és az Egyesült Királyság dominált az érdeklődést tekintve, míg a középső és déli államokban Mexikó vezeti az érdeklődést.
A grafikonok alapján egyértelmű ok-okozati összefüggést nem lehet levonni, viszont a déli államok Mexikó iránti érdeklődésében döntő szerepet játszhat a földrajzi közelség és a magasabb fokú spanyol nyelvismeret is.
A cikket a Google támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images