Az IUCN a jelenleg zajló azerbajdzsáni COP29 klímacsúcson tette közzé legfrissebbt értékelését a veszélyeztetett fajok vörös listájáról.
A jelentés szerint jelenleg 892 zátonyépítő korallfaj számít veszélyeztetettnek, ami az összes faj 44 százalékát jelenti.
Ez jelentős növekedés a 2008-as értékeléshez képest, amikor még csak a fajok egyharmada tartozott ebbe a kategóriába.
Az óceánok kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás hatásainak enyhítésében, mivel a légkörben keletkezett hőtöbblet mintegy 90 százalékát elnyelik. Ez azonban súlyos következményekkel jár a tengeri ökoszisztémákra nézve. Az emelkedő vízhőmérséklet világszerte tömeges korallkifehéredést idéz elő, veszélyeztetve ezzel a tengeri ökoszisztémát és az ezektől függő emberi közösségek megélhetését.
Grethel Aguilar, az IUCN vezetője hangsúlyozta:
A korallzátonyok, alapvető fontosságúak az emberi megélhetés szempontjából - élelmiszert biztosítanak, stabilizálják a partvonalakat és a szén-dioxid megkötéshez is hozzájárulnak.
A globális felmelegedés mellett számos egyéb tényező is veszélyezteti a korallokat, köztük a vizek szennyezése, a betegségek, a nem fenntartható halászat és a mezőgazdaságból származó szennyvíz. A legtöbb zátonyépítő korall az Indo-csendes-óceáni térségben található, beleértve az ausztráliai Nagy-korallzátonyt, amely az idei rekord magas óceáni hőmérséklet miatt minden idők egyik legsúlyosabb kifehéredését szenvedte el.
David Obura, az IUCN korallszakértője figyelmeztetett:
Ha nem születnek megfelelő döntések azok részéről, akiknek hatalmukban áll megváltoztatni ezt a pályát, a zátonyok további pusztulását és a korallfajok fokozatos eltűnését fogjuk látni egyre nagyobb léptékben.
Az IUCN felszólította a COP29 konferencián résztvevő feleket, hogy sürgősen cselekedjenek a bolygót felmelegítő fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának csökkentése érdekében, amellyel megóvhatják ezeket a létfontosságú ökoszisztémákat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images