A HRW által gyűjtött bizonyítékok alapján az evakuálási parancsok a polgári lakosság erőszakos áthelyezésének háborús bűntettére utalnak. A jelentés szerint ez súlyosan sérti a genfi egyezményeket és a nemzetközi büntetőbíróság római statútumát.
Az elmúlt 13 hónap során a gázai lakosság több mint 90%-át, mintegy 1,9 millió palesztint kényszerítettek lakóhelyük elhagyására. Sokan közülük többször is kénytelenek voltak menekülni. Eközben Gáza nagy része súlyos pusztítást szenvedett.
A HRW felszólította a nemzetközi büntetőbíróságot, hogy vizsgálja ki Izrael kitelepítési politikáját. Emellett célzott szankciókat sürgetett, beleértve a fegyvereladások leállítását is.
A negyedik genfi egyezmény szerint civilek kitelepítésére csak kivételes körülmények között, katonai okokból vagy a lakosság biztonsága érdekében kerülhet sor.
Az izraeli vezetők azzal indokolták az evakuálási parancsokat, hogy ezzel védik a civileket. A HRW szerint azonban ez a politika valójában súlyos károkat okozott a palesztinoknak.
Izrael bizonyíthatóan nem a biztonságuk érdekében evakuálta a gázai palesztin civileket, mivel sem az evakuálás során, sem a kijelölt biztonságos zónákba való megérkezéskor nem voltak biztonságban
- áll a jelentésben.
A szervezet szerint Izraelnek mint megszálló hatalomnak jogi kötelessége lenne megkönnyíteni a kitelepített személyek visszatérését otthonaikba, ahol az ellenségeskedések megszűntek. Ehelyett azonban "lakhatatlanná tette Gáza nagy területeit" a polgári infrastruktúra szándékos rombolásával.
Az emberjogi szervezet jelentésével élesen szemben áll az amerikai külügyminisztérium hivatalos állásfoglalásával, mely szerint Jeruzsálem nem sértette meg sem az amerikai, sem a nemzetközi jogot.
Címlapkép forrása: Reuters