Donald Trump idén nyáron egy Blombergnek adott interjúban úgy fogalmazott, hogy a "TikTok mellett van", mivel szerinte szükség van a versenyre a közösségi média alkalmazások piacán. Ez azért volt tőle meglepő, mert az első elnöki ciklusa alatt még a kínai alkalmazás betiltását szorgalmazta.
Kellyanne Conway, Trump korábbi tanácsadója szerint az elnök
Nagyra értékeli a TikTok hatókörét, amelyet a podcastokkal és a médiaszereplőkkel együtt mesterien használt fel a győzelemhez
- mondta Conway.
Bár Trump még nem jelentette be hivatalos álláspontját a témában
tanácsadói arra számítanak, hogy szükség esetén beavatkozik a TikTok érdekében.
A TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek éppen a Trump beiktatását megelőző napig, január 19-éig kell Kínán kívüli helyre költöztetnie az alkalmazás székhelyét. A cég azonban korábban alkotmányellenesnek nevezte a Biden-kormány által előterjesztett törvényt ami előírja ezt, így a pereskedés miatt jó eséllyel az új elnöknek kell majd foglalkoznia ezzel.
Trump esetleges beavatkozása jelentős politikai fordulatot jelentene, tekintettel a meglehetősen Kína-ellenes álláspontjára. Első elnöksége alatt még nemzetbiztonsági fenyegetésként tekintett a TikTokra, most azonban az alkalmazás egyik legnagyobb védelmezőjeként lép fel a jobboldali politikusok körében.
Ahogy kezd kirajzolódni, milyen embereket alkothatják majd Trump kormányát, úgy látszik nem mindenkivel egyezik a gondolkodása a TikTokkal kapcsolatban. A várható külügyminiszter és floridai szenátor, Marco Rubio szerint például a TikTok egy egyedülálló megfigyelő eszköz, amelyet be kellene tiltani, mielőtt túl késő lesz.
A TikTok betiltásának támogatottsága az Egyesült Államokban jelentősen csökkent az elmúlt időszakban. Egy szeptemberi felmérés szerint a republikánusok körében 50 százalékról 32 százalékra esett azok aránya, akik betiltanák az alkalmazást az országban.
Címlapkép forrása: Shutterstock