Rob Bauer admirális, a NATO Katonai Bizottságának leköszönő vezetője a Csehországban, Prágában megrendezett védelmi csúcstalálkozón ejtette el a kijelentését:
Teljesen biztos vagyok benne, hogy ha az oroszoknak nem lennének atomfegyvereik, akkor már Ukrajnában lennénk, és kiűznénk őket
- fogalmazott az admirális.
If Russia didnt have nuclear weapons, we would already be there, kicking them out of Ukraine, NATO Military Committee Chair Rob Bauer stated. pic.twitter.com/dUfnkL5kU3
— NOELREPORTS () November 13, 2024
A bizottság vezetője a konfliktust az afganisztáni és iraki katonai jelenléttel hasonlította össze, érzékeltetve az ellenfelek közötti különbséget:
Ha Afganisztánban harcolsz, az nem ugyanaz, mintha Ukrajnában harcolnál az oroszokkal", mert a táliboknak nem voltak atomfegyvereik.
Oroszország és az Egyesült Államok együttesen a világ atomfegyvereinek mintegy 90 százalékát birtokolja.
Az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta a nukleáris fenyegetés többször is felmerült. Vlagyimir Putyin orosz elnök már 2022 februárjában magas készültségbe helyezte országa nukleáris elrettentő erőit. Azóta több orosz tisztviselő és médiaszereplő is emlegette a nukleáris háború lehetőségét.
A NATO-tagállamok eddig következetesen elutasították a közvetlen katonai beavatkozás lehetőségét Ukrajnában. Joe Biden amerikai elnök többször is kijelentette, hogy nem küldenek amerikai csapatokat a konfliktuszónába. A nyugati nemzetek katonái csakis önként lehetnek jelen a frontvonalbeli harcoknál.
A címlapképen balra Charles Q. Brown az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, jobbra Rob Bauer, a NATO Katonai Bizottságának elnöke. Címlapkép forrása: Benjamin D Applebaum/Wikimedia Commons