A szakemberek szerint 2024 elején még a szokásosnál melegebb időjárással járó globális éghajlati jelenség, az El Niño erősíthette a felmelegedést, de a túlzott hőség annak megszűnése után is fennmaradt.
Becslések szerint a következő két évtizedben a Föld lakosságának háromnegyede szembesülhet a felmelegedési folyamat miatti szélsőséges időjárási eseményekkel. A fosszilis energiahordozók elégetése miatt a légkörben felhalmozódott többletenergia az éghajlati rendszereket szélsőséges állapotokba kényszeríti.
Az elmúlt hónapokban számos katasztrofális időjárási esemény történt világszerte. Valenciában halálos áradások pusztítottak, az Egyesült Államokban a Milton hurrikán okozott károkat, Peruban pedig kiterjedt erdőtüzek tomboltak.
A rekordokat döntő esőzések és áradások, a gyorsan erősödő trópusi ciklonok, a halálos hőség, a könyörtelen szárazság és a tomboló erdőtüzek, amelyeket idén a világ különböző részein láttunk, sajnos az új valóságunk és a jövőnk előképei
- nyilatkozta Celeste Saulo, a Meteorológiai Világszervezet (WHO) főtitkára.
A WHO hangsúlyozza, hogy egy olyan év, amelyben a Föld átlaghőmérsékletének iparosodás előtti időkhöz viszonyított emelkedése átlépi a 1,5 Celsius-fokos határt, még önmagában nem jelenti a 2015-ös Párizsi Klímaegyezményekben kitűzött cél végleges túllépését, mivel az egy évtizedes átlagon alapul.
Egyes kutatók azonban úgy vélik, hogy a küszöbértéket már átléptük, ami veszélyeztetheti a Föld kritikus életfenntartó rendszereit.
Mark Howden, az Ausztrál Nemzeti Egyetem klímakutatója arra figyelmeztet, hogy a világ vezetőinek és a különböző iparágaknak meg kell fékezniük a kibocsátást, különben akár 3 Celsius-fokos felmelegedés is jöhet.
Már most is jelentős hatásokat látunk a Földön szinte minden éghajlati rendszerben és minden helyen
- magyarázta Howden egy sajtótájékoztatón.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a fő cél továbbra is a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásából eredő kibocsátás csökkentése. Bár az ENSZ COP29 célja az éghajlatváltozás elleni küzdelem, sokan kritizálják a csúcstalálkozót. A kritikusok szerint a jelentős gáz és olajexportáló házigazda, Azerbajdzsán újabb fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos megállapodásokat köthet a rendezvény alatt.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy minden apró lépés számít a felmelegedés csökkentése érdekében, és a globális felmelegedés bármekkora erősödése megemeli a szélsőséges időjárási események kockázatát.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio