A tajvani tisztviselők informális megbeszéléseket folytattak Donald Trump csapatával arról, milyen fegyvercsomag mutatná leginkább Tajvan eltökéltségét a saját védelmébe való beruházásra. Egy magas rangú tajvani nemzetbiztonsági tisztviselő elmondta:
Van jó néhány nagy platform és egyéb olyan termék, amelyre a fegyveres erőink már régóta szemet vetettek, de nem tudták beszerezni, így van miből válogatni.
A tervezett beszerzések között szerepelhetnek Aegis rombolók, E-2D Advanced Hawkeye légi radarrendszerek, valamint további Patriot rakéták. Egyes szakértők szerint akár F-35-ös vadászgépek igénylése is felmerülhet, bár ez vitatott lenne Washingtonban. A tervezett csomag értéke egyes becslések szerint meghaladhatja a 15 milliárd dollárt.
A tajvani vezetés célja az lehet, hogy megmutassa az új amerikai kormányzatnak: komolyan veszi saját védelmének erősítését Kínával szemben.
A tajvani tisztviselők szerint az aggodalmak a második Trump-kormányzat esetleges kockázataival kapcsolatban túlzóak. Egy magas rangú tisztviselő kiemelte:
Erős kétpárti támogatás van Tajvan mögött, amint azt a Tajvan támogatásának megerősítését célzó jogszabályok és állásfoglalások folyamatos áramlásából láthatjuk.
Tajpejben az okozott riadalmat korábban, hogy a republikánus politikus a kampányban úgy fogalmazott, hogy a szigetnek fizetnie kell az Egyesült Államok védelméért. Az is elhangzott, hogy többet kellene költeniük a hadseregre, ezzel kapcsolatban még az 5 százalékos GDP-arányos ráfordítás is felmerült, ami drasztikus ugrást jelentene a jelenlegi 2,45 százalékos szinthez képest. A washingtoni kínai nagykövetség felszólította az Egyesült Államokat, hogy állítsa le a Tajvannak történő fegyvereladásokat és a szigettel való katonai együttműködést. Emellett felszólította a tajvani vezetést, hogy hagyjon fel az "elszakadásra törekvő külső erőkre támaszkodó és katonai képességeket kiépítő kísérletekkel".
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images