Moszkva 2022 ősze óta rendszeresen használja ukrán célpontok ellen az Iránban kifejlesztett, majd az oroszok által is gyártani kezdett Sahed-drónokat. Az eszközök nem számítanak bonyolult technológiának, éppen ezért viszonylag könnyen lelőhetőek (Kijev számtalan különböző módon semlegesített kamikaze drónról tett már közzé felvételeket), a fő gondot azonban nem a lelőhetetlenségük jelenti, hanem a nagy számuk. Oroszország ugyanis előszeretettel veti be tömegesen ezeket, különösen az elmúlt két hónapban érkeztek napi szinten százasával a Sahedek Ukrajnába.
A legfőbb problémát az okozza, hogy a legvédelmi rakéták nagyon drágák és nincs is belőlük elég, így Kijev lassan kifogyhat belőlük.
A WITU megoldása éppen erre a problémára kínálna megoldást: egy olcsó légvédelmi rakétával lehetne megoldani a légvédelmet a Sahed-típusú drónok ellen. A tervezésnél a költséghatékonyságot tartották elsődlegesen szem előtt, a cél az, hogy egy elfogórakéta ára ne kerüljön többe, mint a támadó dróné. A Sahed-136 körülbelül 193 ezer dollárba kerül, ennyinek kell lennie tehát a lengyel megoldásnak is. Az elképzelés szerint egy 105 mm kaliberű, 1800 mm hosszú, 328 mm szárnyfesztávolságú lövedék jelentheti a reményt, amely 4,2 kilogrammos robbanófejjel felszerelt és a 21 kilogrammos tömegének köszönhetően könnyen manőverezhető.
Az ígéretek szerint átlagos sebessége 200 m/s körüli, míg a csúcssebessége 250 m/s, ami gyors, de mérsékelten manőverező elfogóeszközzé teszi. A rakéta specifikációi között szerepel a 0,5 és 15 kilométer közötti elfogási hatótávolság és az 1500 méteres maximális magasság.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images