A köztársasági elnökkel és a miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően és egyetértésben nem megyek Bakuba a jövő héten
– mondta Agnès Pannier-Runacher francia ökológiai átmenetért felelős miniszter a francia szenátusban. Hozzátette, hogy szerinte Baku a klímapolitikát a saját személyes céljaira használja fel. A döntés egyben azt is jelenti, hogy Párizs nem fog a politikai élvonalbeli szereplőt küldeni a találkozóra, mivel korábban már Emmanuel Macron elnök is jelezte távolmaradását. 2015 óta ez lesz az első ilyen alkalom, hogy a franciák nem képviseltetik magukat magas szinten.
A lépés azonban sokkal inkább a Franciaország és Azerbajdzsán között egyre inkább elmélyülő vitának köszönhető.
Ilhan Alijev azeri elnök nehezményezi, hogy a franciák fegyvereket ad el Örményországnak, ezért igyekeznek keresztbe tenni Párizsnak. Az államfő szerda reggeli beszédében ostorozta a franciákat, azzal vádolva őket, hogy „neokolonialista politikát” folytatnak. Ezt azzal hozta összefüggésbe, hogy a franciáknak vannak olyan tengerentúli területeik, amelyek erősen kitettek az éghajlatváltozásnak. Alijev a hollandokat is ugyanezekkel a kijelentésekkel támadta. Hozzátette, hogy szerinte az európai hatalom „gyarmatokat” tart, és felelős az Új-Kaledóniában kialakult feszült helyzetért.
Az Európai Parlament és az Európa Tanács parlamenti közgyűlése... a politikai korrupció szimbólumaivá váltak, és Macron elnök kormányával közösen felelősek az ártatlan emberek meggyilkolásáért
– mondta az azeri elnök. Ez a kijelentés különösen érzékeny pontra tapintott rá a franciáknál, mivel Párizs nem akarja elengedni a Csendes-óceánon fekvő Új-Kaledóniát, míg Baku elkezdte a függetlenségpárti erőket támogatni a szigeten. 2024-ben erőszakos összecsapások is kialakultak, amelyben több ember elhalálozott. Franciaország azzal vádolta Azerbajdzsánt (és Oroszországot), hogy szándékosan szítják a feszültséget a térségben. A hollandok egyébként egyszerűen elutasították Alijev vádjait.
Címlapkép forrása: Shutterstock