Klímatudós: az idei rekordok egy részét nem tudjuk megmagyarázni
Globál

Klímatudós: az idei rekordok egy részét nem tudjuk megmagyarázni

Portfolio
Hétfőn elkezdődött az idei klímacsúcs, a COP29, amelynek helyszíne ezúttal Azerbajdzsán. Az eseményt nagy várakozások és aggodalmak övezik, különösen közelmúlt szélsőséges időjárási eseményei, például a Boris ciklon és a spanyol áradások fényében. Ürge-Vorsatz Diána szerint a tavalyi dubaji klímacsúcson a fosszilis tüzelőanyagok elhagyásának kimondása történelmi jelentőségű volt, de azóta nem történt jelentős előrelépés. Az idei csúcs fő témái között megtalálható a fejlődő országok támogatása, a magánszektor erősebb bevonása a klímaváltozás elleni harcba, és a kibocsátás-csökkentési célok ambiciózusabbá tétele is. Emellett egyre több kormány fontolgat alternatív módszereket, például a geomérnökséget, hogy mérsékelje a klímaváltozás hatásait – egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke a Portfolio Checklist hétfői adásában.

A tavalyi dubaji találkozó magasra tette a mércét a klímacsúcsok sikerességét illetően, hiszen először nevesítették a fosszilis tüzelőanyagok között a kőolajat és a földgázt, illetve szükségszerűségként említették ezek fokozatos elhagyását. Ez egy fontos üzenet volt a gazdasági és kormányzati szereplők számára.

A Portfolio Checklist hétfői adásában Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke elmondta, hogy az elmúlt egy évben kevés jelentős előrelépés történt, miközben az El Niño hatásának megszűnése után is sorra dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok, és találkozunk időjárási szélsőségekkel, amit teljes egészében a klímatudósok sem tudnak megmagyarázni.

Miről tárgyalnak?

Az idei csúcs egyik központi témája a fejlődő országok támogatása lesz. A cél az, hogy a korábbi, 100 milliárd dolláros klímaalapot jelentősen megemeljék, akár 1000 milliárdra. Ez az összeg segítené a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást a legsebezhetőbb régiókban. A fejlett országok számára fontos kérdés, hogy a fosszilis ipar is hozzájáruljon a klímaalap finanszírozásához, tekintettel arra, hogy az iparág jelentős profitot termelt az évtizedek során.

Az adófizetőkre való túlzott támaszkodás helyett ugyanakkor a magánszektor bevonása is elengedhetetlen.

Az emisszió-kereskedelmi rendszer szabályozása és a párizsi megállapodás hatodik cikkelyének végrehajtása is kulcsfontosságú feladat. Az emisszió-kereskedelem célja, hogy a fejlett országok olcsóbban csökkenthessék kibocsátásaikat, ha más országokban fektetnek be, de ennek szabályozása számos kihívással jár.

Alternatív megoldások

Az országok nemzetileg meghatározott hozzájárulásainak ambiciózusabbá tétele nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt maradjon.

Ürge-Vorsatz elmondta, hogy egyre több kormány kezd el gondolkodni olyan megoldásokon, mint a geomérnökség, amely bolygószinten igyekszik csökkenteni a napsugárzás hatását a klímaváltozás hatásainak mérséklésére. Bár ezek a módszerek kezdetlegesek és kockázatosak, a jelenlegi kötelezettségvállalásokkal a 21. század végére még mindig 3,2 Celsius-fokos emelkedés várható, ami meghaladja a párizsi célokat.

A podcastben arról is szó volt, hogy miért adhatnak fosszilis energiában érdekelt országok otthont a klímacsúcsoknak. Ez elsősorban az országok pénzügyi kapacitásával és logisztikai lehetőségeivel magyarázható, bár sokakban felmerül a kérdés, mennyire megfelelő ez az érdekkonfliktus miatt.

A teljes interjú meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adásában (11:49-től) a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:

KÖVESS MINKET

Címlapkép forrása: David Ramos/Getty Images

HitelesAndrás

Mennyire is vagyunk eladósodva?

HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyire is vagyunk eladósodva? Én maximálisan a felelős hitelezés mellett köteleztem el magam, mégis sok helyről azt hallom, hogy nagy felelőtlenség

Holdblog

Úszik a pénzben Warren Buffett cége

Warren Buffett cége megvehetné az összes NFL-csapatot - így indul a Visual Capitalist cikke, amely a Berkshire Hathaway készpénzállományáról szól. Ugyanis azzal, hogy az idei... The post Úszik

Kiszámoló

Időgép: A befektetések alapszabályai

Az előző cikkben a pénzügyek alapjait igyekeztem összefoglalni egy-egy rövid pontban. Időgép: Pénzügyi alapok 22 pontban Most megpróbálom összefoglalni a befektetés alapjait egy-egy mondatban

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Jön az új bónusz állampapír! Mutatjuk a kamatot
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
háború-terrorizmus-izrael-közel-kelet-konfliktus-áldozat-hamász-libanon-túsz-IDF