A Telegraph értesülései szerint a brit kormány abban reménykedik, hogy a leköszönő amerikai elnök, Joe Biden végre megadja a Kijev által régóta kért engedélyt a közepes hatótávolságú rakéták bevetésére Oroszország belső területei ellen.
A cél érdekében Starmer elsőként francia kollégáját, Emmanuel Macron elnököt igyekszik megnyerni magának, a találkozóra Párizsban kerül sor.
A megbeszéléseken várhatóan szó esik majd a közelgő Trump-elnökség közel-keleti hatásairól és az Európával való esetleges kereskedelmi konfliktusokról is.
Egy magas rangú brit kormányzati forrás szerint:
Nagyon törekszünk arra, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a most és január 20-a közötti időt, és ne mindent a következő elnökig várakoztassunk.
Ez a terv azonban Trump szemében az amerikai külpolitika aláásására tett kísérletnek tűnhet, ami veszélyeztetheti a két ország kapcsolatát.
Biden elnök igyekszik biztosítani az Egyesült Államok támogatását Ukrajna számára hivatali ideje végéig. Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Biden lobbizni fog Trumpnál, hogy ne hagyja magára Ukrajnát.
A Storm Shadow rakéták bevetésének kérdése hónapok óta vita tárgya. Jelenleg Ukrajna csak korlátozott körülmények között használhatja ezeket a fegyvereket orosz területen. Zelenszkij elnök régóta kéri a korlátozások feloldását, ami segíthetne az orosz légierő tevékenységének korlátozásában.
Bár a Storm Shadow/SCALP-EG egy brit-francia fejlesztésű fegyver, sorozatgyártásához az amerikai alkatrészek nélkülözhetetlenek - ez pedig azt jelenti, hogy a két országnak szüksége van az Egyesült Államok engedélyére.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio