A miniszterelnök hétfőn ismételten bizalmat kapott a japán törvényhozástól, bár pártja, a Liberális Demokrata Párt és koalíciós partnere, a Komeito elvesztette 2012 óta fennálló többségét az októberi előrehozott választásokon. A szavazás során Sigeru 221 voksot szerzett, megelőzve legfőbb kihívóját, Noda Josihikót, a fő ellenzéki Alkotmányos Demokrata Párt vezetőjét. A miniszterelnök most egy törékeny kisebbségi kormányt irányít, ami jelentős kihívást jelent politikai programjának megvalósításában. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Donald Trump visszatérése az Egyesült Államok elnöki székébe, a Kínával és Észak-Koreával növekvő feszültségek, valamint a belföldi megélhetési költségek emelkedése is nyomást gyakorol a kormányra.
A politikus egyik legfontosabb feladata először a márciusig tartó pénzügyi évre vonatkozó pótköltségvetés összeállítása lesz. Ehhez legalább egy ellenzéki párt támogatására van szüksége, ebben a Demokratikus Néppártra (DPP) számítanak. A tárgyalások azonban nem ígérkeznek könnyűnek, hiszen a DPP törvényhozói pénteken nem szavazták meg Sigeru miniszterelnökségének meghosszabbítását. A belpolitikai kihívások mellett a kormányfőnek számos nemzetközi kötelezettségre is fel kell készülnie. Ezek közül kiemelkedik a G20-as csúcstalálkozó Brazíliában november 18-19-én.
A japán kormányfő tervei között szerepel egy esetleges találkozó Donald Trumppal is, az elmondások szerint a két politikus már telefonon egyeztetett egymással.
A japán tisztviselők aggódnak amiatt, hogy Trump ismét protekcionista kereskedelmi intézkedéseket vezethet be Japán ellen, és követelheti az amerikai erők japán állomásoztatásának költségeinek növelését. A japán miniszterelnök célja, hogy helyreállítsa azt a szoros kapcsolatot, ami Trump első elnöksége idején Abe Sinzó akkori japán miniszterelnökkel jellemezte a két ország viszonyát.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images