Hétfőn tartják az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) és az Arab Liga rendkívüli együttes ülését, amelyen az iráni elnök a belpolitikai teendőire hivatkozva nem tud részt venni. A legfontosabb téma ezen a Gázai övezetet, valamint a Libanont érő izraeli agresszió kérdése lesz, Peszeskjánt Mohammad Reza Aref első alelnök fogja helyettesíteni. Ennek ellenére Teherán elsőszámú politikai vezetőjét felhívta Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös. Az iráni elnök optimista: bízik abban, hogy a találkozón jelentős eredményeket érnek el Izrael támadásaival szemben, és kiemelte, hogy Irán kész szorosabbra fűzni a két ország közti kapcsolatokat.
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg szerint fordulópont következett be a két ország közti kapcsolatokban, aminek minden szinten való megerősítéséről Irán első alelnökével egyeztet majd a csúcson. A szaúdi védelmi minisztérium arról számolt be, hogy a királyság vezérkari főnöke vasárnap Iránban tárgyalt iráni hivatali kollégájával.
Arról egyelőre nincsenek információk, hogy a két ország pontosan milyen közös kiállást tervez Izrael ellen.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Közel-Kelet két katonai hatalma milyen eredményeket ér el, valamint az Egyesült Államok hogyan fog tekinteni a közeledésre. Donald Trump megválasztott elnök korábban úgy fogalmazott, hogy Szaúd-Arábia a Washington partnere az Irán elleni küzdelemben. A Teherán és Rijád közti kapcsolatok egy 2023 márciusában a kínai közvetítéssel létrejött megállapodás után lassan javulni kezdtek. A megállapodással lezártak egy hét éves hűvös viszonyt, ezeket fegyveres konfliktusokkal tarkított időszakot. A két ország között 2016-ban szakadtak meg a diplomáciai kapcsolatok, amikor feldühödött szélsőségesek megtámadták Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségét. A lépés a megtorlása volt egy neves szaúd-arábiai síita hitszónok kivégzése miatt. Szaúd-Arábia tavaly augusztus elején, hét év szünet után újra megnyitotta teheráni nagykövetségét.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images