Az EU berlini különleges kiképzési parancsnokságának vezetője, Andreas Marlow altábornagy a Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy a múzeumi darabok segítségével szemléltetni tudják, mire kell figyelni a harctéren talált elhagyott járműveknél.
Az ilyen járművek biztosítása a kiképzésben megkönnyíti annak bemutatását, hogy hol kell óvatosnak lenni, amikor felnyitjuk a járműveket, nehogy egy hátra hagyott gránátot felrobbantsunk
- magyarázta Marlow.
A kiképzés során nagy hangsúlyt fektetnek az orosz lövészárokrendszerek tanulmányozására is. A német hadsereg orosz szabványok szerint ásott lövészárkokat, hogy az ukrán katonák megismerjék ezek jellegzetes felépítését. Marlow szerint ezek általában rögzített séma szerint épülnek, így fontos tudni, hol számíthatnak óvóhelyekre és fegyverállásokra.
Fontos megjegyezni, hogy az ukrán katonai doktrínák a Szovjetunió felbomlásáig lényegében teljesen megegyeztek az orosszal. A kiképzés ezen részét tehát az ukrán tisztek is elvégezhetnék, Németországban azonban jóval biztonságosabb az újoncok felkészítése.
Az EU katonai missziója 2022-ben indult, és nemrég további két évvel meghosszabbították. A program keretében eddig mintegy 18 000 ukrán katonát képeztek ki Németországban, 17 különböző nemzet oktatóinak részvételével. A kiképzés során a katonák megtanulják a nagy teljesítményű harckocsik és precíziós légvédelmi rendszerek kezelését, valamint elsajátítják a mesterlövészet, a műszaki feladatok, az elsősegélynyújtás és a drónhadviselés fortélyait.
A modern technológia is fontos szerepet kap a felkészítésben. A kiképzők harci szimulátorokat és high-tech bábukat használnak a gyakorlatok során. Emellett egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a drónok alkalmazására, mind megfigyelési célokra, mind az ellenséges drónok jelentette veszélyek elhárítására.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images