A háború elején, amikor nagyon nehéz volt segítséget szereznie Ukrajnának, amikormindenki féltés vonakodott, a németek sisakot adtak,mi tankokat
– kezdi a hivatalos közlemény Andrzej Duda, a Lengyel Köztársaság elnökének előszavával.
Lengyelország egyébként az első helyen áll a GDP-arányos támogatásban, saját GDP-jének mintegy 4,9%-át adta át Ukrajnának. A lengyel támogatás érte el elsőként a frontot, ők adták a legtöbb nehézfegyvert, és ők fogadták be a legtöbb menekültet – sorolja az érdemeket a köztársasági elnök portálja.
Az általuk átadott nehézfegyverek listáját úgy adták közre, hogy azok összehasonlíthatóak legyenek a többi ország adományaival (ezek jelentős részét csak sajtónyilatkozatokból ismerni, Lengyelországon kívül az Egyesült Államok és Németország vezet igazából hivatalos listát).
A lengyel hadsereg forrásaiból 14 darab modern Leopard 2A4 harckocsit, ezen kívül pedig 60 darab PT-91 harckocsit és 280 darab T-72M, T-72M1 és T-72M1R páncélost küldtek Ukrajnába. Ez a teljes harckocsiadomány (800 darab) közel fele.
Élen járnak egyéb platformokban is: 250 BWP-1, 100 darab Rosomak PSZH, 9 BRDM-2 felderítő páncélos és több száz önjáró tarack (AHS Krab, Gvozgyika, stb.) mellett még 30 darab BM-21 Gradot is biztosítottak.
Harci repülőgépek tekintetében pedig a második helyet sikerült megszerezniük: 14 MiG-29-est biztosítottak (ennél többet Belgium ígért csak, F-16-osokból), illetve 12 darab Mi-24-es harci helikoptert adtak át (a forgószárnyasok kategóriájában az Egyesült Államok áll az első helyen).
Ezen kívül még felsoroltak:
- több száz felderítő- és támadó drónt;
- Légvédelmi lövedékeket;
- 100 millió különböző típusú és kaliberű lőszert;
- Képzési, logisztikai és szervízelési feladatokat;
- 20 ezer darabos Starlink készletet
Címlapkép forrása: Portfolio