Az ukrajnai Kurahove városában található üzem dolgozói hónapokon át küzdöttek azért, hogy a létesítményt működőképes állapotban tartsák az orosz tüzérségi támadások közepette. Tavasszal azonban új feladatot kaptak:
az egész erőművet le kellett szerelniük, hogy annak alkatrészeit más, sérült létesítmények javításához használhassák fel.
A harctéri kudarcok mellett Ukrajnának egy másik nagy próbatételnek is szembe kell néznie, ahogy a háború harmadik telébe lép: a Oroszország hadjárata Ukrajna energetikai infrastruktúrája ellen megsemmisítette Kijev energiatermelő kapacitásának mintegy felét, áramszüneteket idézve elő. A tél még jobban megterheli az energiarendszert, mivel a hidegebb hőmérséklet megnöveli az áramigényt.
Az energiaellátás biztosítása érdekében Ukrajna számos erőfeszítést tett. Európa-szerte kutattak rég leállított szovjet kori erőművekben cserealkatrészek után, és intenzív diplomáciai tárgyalásokat folytattak a tulajdonos nemzetekkel. Azonban még a készséges partnerek esetében is hónapokig tartott, mire a bürokrácia útvesztőin keresztül eljutottak az alkatrészek Ukrajnába.
Maxim Timcsenko, a DTEK (a kurahove-i erőmű tulajdonosa) vezérigazgatója kijelentette: jelenleg a saját eszközök, lerombolt erőművek a legfőbb eszközforrások az alkatrészek beszerzésére. A vállalat termelőkapacitásának így is mintegy 80 százaléka megsemmisült tavasszal, alig néhány hét leforgása alatt.
A kurahovei erőmű leszerelése rendkívüli kihívást jelentett a szakemberek számára. A több száz tonnás berendezéseket közúton kellett elszállítani, mivel az egyetlen vasúti összeköttetés megsemmisült.
Miközben az erőmű leszerelése zajlott, a DTEK vezetői nemzetközi szinten kerestek segítséget. Timcsenko több ország energiaügyi miniszterével tárgyalt, hogy támogatást szerezzen a magán- és állami tulajdonú vállalatok bevonásához. A tárgyalások azonban gyakran elhúzódtak vagy zsákutcába jutottak.
A DTEK vezetői mindezek ellenére nem mondtak le véglegesen az üzemről, az orosz erők közelsége miatt a helyreállítás egyelőre nem lehetséges. Az erőmű dolgozóinak egy része más létesítményekbe került át, míg mások a városban maradtak.
Címlapkép forrása: Wikimedia Commons