A kreatin, amely korábban főként testépítők és sportolók körében volt népszerű táplálékkiegészítő, most új megvilágításba kerül. Egyre több kutatás mutat rá, hogy ez a vegyület nemcsak az izmok, hanem az agy egészségére is jótékony hatással lehet.
A legegyszerűbben megfogalmazva, a szervezet a glükózból előállított adenozin-trifoszfát (ATP) molekula lebontásával termel energiát. Az ATP-t azonban a szervezet nem képes egykönnyen eltárolni, ezért folyamatosan termelődik, és viszonylag gyorsan elhasználódik. Épp ezért van az, hogy az emberi szervezet csupán néhány másodpercig képes maximális kapacitáson működni.
A kreatin lehetővé teszi az ATP nukleotid gyorsabb termelődését, amelynek köszönhetőn a hosszabb ideig tartó, nagyobb intenzitású teljesítményt.
Az újabb kutatások azonban arra is rámutatnak, hogy a kreatin szerepe túlmutat a fizikai teljesítményen. Henry Chung, az Essex-i Egyetem tanára szerint:
Számos kutatás szól arról, hogy a kreatin jótékony hatással lehet az életkorral kapcsolatos problémákra, például az izomvesztésre vagy a kognitív hanyatlásra.
Jenna Macciochi, a Sussexi Egyetem immunológusa arra is rámutatott, hogy
Az agy megfelelő működéséhez rengeteg energiára van szükség. Energiarendszerünk támogatásával a kreatin támogatja az agy neuronjait, hogy azok képesek legyenek a munkájukat végezni.
A kreatin potenciális előnyei között szerepel a mentális tisztánlátás és a fókusz javítása, valamint az alváshiány negatív hatásainak csökkentése. Egyes kutatások azt is vizsgálják, hogy antidepresszánsként működhet-e, bár ezen a területen további vizsgálatokra van szükség.
Brittany Werner dietetikus azt is elmondta, hogy a nők általánosságban kevesebb kreatint fogyasztanak, mint a férfiak, ezért számukra még több pozitív hatása lehet.
A nők általában 70-80%-kal kevesebb kreatint tárolnak, mint a férfiak, és hajlamosak kevesebbet fogyasztani a táplálkozással is. Ez azt jelenti, hogy a nők számára nagyon fontos lehet, hogy gondoskodjanak arról, hogy elegendő mennyiséget kapjanak - különösen a hormonális ingadozások időszakában
- tette hozzá Werner.
A kreatin természetes forrásai közé tartoznak a vörös húsok, a halak és a tejtermékek, így a szakemberek arra is rávilágítanak, hogy a vegán, vagy vegetáriánus diétát követőknek különösen oda kell figyelniük a bevitelre, mivel számukra korlátozottabbak a beviteli források.
Ahogy a kreatin összes pozitív hatásának feltérképezéséhez is további kutatásokra van szükség, úgy a lehetséges negatív mellékhatásai sem teljesen tisztázottak. Korábban úgy tartották, hogy a kreatin fogyasztása növelheti az edzés közbeni kiszáradás kockázatát, azonban kiderült, hogy ugyan a nagy dózisok növelhetik az izmok vízvisszatartását, ez a hatás csökken, amint a szervezet alkalmazkodik a folyamatos bevitelhez.
A kreatin leggyakoribb negatívumként említik még továbbá, a hajhullást is, amelyet az anyag által felszabadított tesztoszteronszármazék, a DHT okoz. Ezen hatás pontos megállapítása azonban szintén további kutatást igényel.
Fontos megjegyezni, hogy bár a kreatin általánosságban biztonságos,
mindig érdemes orvossal konzultálni fogyasztása előtt, különösen, ha bármilyen egészségügyi probléma alapból fennállna.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images