Az Australian Lunar Experiment Promoting Horticulture (Aleph) az egyik első ausztrál vezetésű holdi küldetés, amelyet a Lunaria One startup irányít, kutatóintézetekkel, nonprofit szervezetekkel és ipari partnerekkel kiegészülve.
A projekt hosszú távú célja, hogy a jövőben friss élelmiszert állítsanak elő az űrhajósok számára a Holdon és később a Marson.
Lauren Fell, a Lunaria One igazgatója elmondta, hogy az első teszt során a hangsúly azon van, hogy a növények képesek-e egyáltalán túlélni a szállítás közben fennálló extrém körülményeket. A növényeknek ki kell bírniuk a hosszú tárolást, a felszállás közbeni erős rezgéseket és a holdi környezet sajátosságait, beleértve a mínusz 120-130°C közötti hőmérsékletet.
Ennélfogva, Fell kiemelte, hogy a jövőre tervezett küldetés során még nem kezdenek kertépítésbe a Holdon, egyelőre csak azt kutatják, hogyan képesek felküldeni oda a terményeket.
Caitlin Byrt, az Ausztrál Nemzeti Egyetem biomérnöki professzora és növénytudósa az Aleph projektnek olyan növényekkel kapcsolatban adott tanácsokat, amelyek elviselnék az utazást. A szakértő szerint
a feltámadó növények, amelyek képesek átvészelni az extrém időjárási körülményeket, ideális jelöltek lehetnek a kísérlethez.
A projekt a világűr kolonizálása mellett szélesebb körű előnyökkel is járhat, például segíthet megtanulni, hogyan lehet friss és tápláló élelmiszert előállítani földi katasztrófák vagy szélsőséges éghajlati események után, amelyek a kutatások alapján a klímaváltozásnak köszönhetően egyre gyakoribbak lesznek a jövőben.
Az Aleph az Ausztrál Űrügynökség 3,6 millió dolláros támogatásával valósul meg. Enrico Palermo, az ügynökség vezetője hangsúlyozta a projekt jelentőségét az emberes űrkutatás és a földi alkalmazások szempontjából.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio