Az országban azután alakult ki koalíciós válság, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár és a Német Szabaddemokrata Pártot (FDP) vezető Christian Lindner pénzügyminiszter között vita alakult ki a gazdaság- és költségvetési politika jövőbeni irányvonaláról, és Scholz szerdán menesztette Lindnert a kabinetből. Ezt követően Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője bejelentette, hogy pártjának valamennyi minisztere benyújtja lemondását. Ezzel a kormány kisebbségbe került. Scholz akkor azt mondta, hogy január 15-én kér bizalmi szavazást a parlamentben, ám ez heves politikai vitát váltott ki. Friedrich Merz, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője a bizalmi szavazás azonnali megtartását követelte.
A szociáldemokraták (SPD) megmaradt partnere, a Zöldek most csatlakozott azon felhívásokhoz, hogy az előrehozott választások előfeltételének számító bizalmi szavazást Scholz hozza előre.
Azt várjuk tőle, hogy még a héten világos viszonyokat teremtsen
- jelentette ki Ricarda Lang, a Zöldek társelnöke sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy a parlamentnek a fennmaradó idejét a választásokig nem a szétesett koalíció törvényhozási menetrendjének, hanem olyan sürgős ügyeknek kellene szentelnie, mint a német alaptörvény megerősítése a szélsőségesnek tartott pártokkal szemben, amelyek erőre kaphatnak az előrehozott voksoláson. Ezenfelül egy újabb ukrajnai támogatás és az országos tömegközlekedési átalánydíj elfogadását is említette.
Scholz már vasárnap jelezte, hogy a német kormányválság miatt még karácsony előtt bizalmi szavazást indítványozhat a szövetségi parlament alsóházában (Bundestag), amennyiben a parlamenti pártok vezetői ezt szükségesnek látják.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images