"Kétségtelen, hogy az újonnan kialakult politikai környezet komoly kihívást jelent mindenki számára, különös tekintettel az orosz-ukrán háború lehetséges lezárására, amely például az orosz elnök és az új amerikai elnök közötti megállapodással is létrejöhet" - fejtette ki Tusk.
A fenti kijelentések már csak azért is érdekesek, mert Trump volt tanácsadója épp szombaton jelezte, hogy az új amerikai adminisztráció számára a béke lesz a fókuszban, nem a területek visszaadása.
A lengyel kormányfő elmondása szerint az elkövetkező napokban "intenzív egyeztetéseket folytatnak" azokkal az országokkal, amelyek "hasonló álláspontot képviselnek" a geopolitikai és transzatlanti, valamint az ukrajnai helyzet kérdésében.
Tusk közölte:
hamarosan Varsóba látogat Emmanuel Macron francia elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár.
Ezt követően ő Varsóban vagy Londonban találkozik Keir Stramer brit miniszterelnökkel, majd Stockholmba utazik, ahol az északi és balti országok vezetőivel egyeztet.
"Természetesen mindez a hazánkat, az egész régiót, az Európai Uniót és a nyugati közösséget fenyegető új kihívások kontextusában történik" - mondta a lengyel kormányfő. Donald Tusk felidézte, amit az amerikai elnökválasztás előtt mondott: függetlenül attól, hogy mi lesz az eredmény, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonsága érdekében, és Ukrajna jövője Ukrajna nélkül nem dönthető el.
Az USA elnökválasztásának eredménye fényében egyre erősebbek azok az európai hangok, miszerint Európának nagyobb szerepet kell vállalnia biztonsága megőrzésében és ezen keresztül Ukrajna megsegítésében.
Címlapkép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (k), Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi elnök (b) és Donald Tusk lengyel miniszterelnök (j) az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozásán a Puskás Arénában 2024. november 7-én. Forrása: MTI Fotó/Máthé Zoltán