Eddig felhasználatlanul maradt több mint 7 milliárd dollárnyi olyan lehívási engedély, amely lehetővé teszi a Pentagon számára, hogy fegyvereket és lőszereket adjon át a saját készletéből Ukrajnának. Emellett maradt még több mint 2 milliárd dollár, amely katonai felszerelésekkel kapcsolatos hosszútávú szerződések finanszírozását teszi lehetővé Kijev számára.
Joe Biden kormányzata attól tart, hogy Donald Trump – aki korábban az ukrajnai háború 24 óra alatti lezárását ígérte hatalomra kerülése esetén – jelentősen csökkenti a fegyverszállításokat Ukrajnának.
A fegyverszállítás mostani felpörgetésével Washington azt reméli, hogy jobb tárgyalási pozícióba kerül Ukrajna, amennyiben fegyverszüneti tárgyalásokra kerülne sor.
A Biden-kormányzat korábban áprilisig akarta leszállítani a még felhasználatlanul maradt kereteket, de Donald Trump megválasztása miatt az év végéig meg kellene történnie ennek.
Az elkövetkező hetekben az Egyesült Államok összesen 500 Patriot, illetve NASAMS légvédelmi rakétát küldhet Ukrajnának.
Ez megfelel Ukrajna légvédelmi igényeinek a naptári év hátralévő részére.
A Pentagon tisztviselője szerint emellett a Biden-kormányzat „kis számú vállalkozót” küldene, hogy segítsen Ukrajnának az F-16-osok és más rendszerek javításában és karbantartásában. A vállalkozók a következő hónapokban érkeznek, és a frontvonaltól távol fognak dolgozni.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások általában hetekig vagy akár hónapokig is eltarthatnak,
ezek tervezett növelésének hatása az amerikai katonai készletekre, különösen a légvédelemre, „nagy aggodalomra ad okot” –
mondta egy másik magas rangú amerikai tisztviselő. Az Egyesült Államok olyan lehetőségeket vizsgál, mint például fegyverek visszavásárlása más országoktól, hogy azokat Ukrajnának adhassák.
Emellett a Pentagonnak csak korlátozott készletei vannak a légi indítású rakétákból is, amelyeket Ukrajna új F-16-os vadászgépeinek felfegyverzésére küldhet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images