A demokrata elnök szeretné, ha a kelet-európai országba folyósítható utolsó, mintegy 6 milliárd dollárnyi segélyszállítmányt még időben eljuttassák. Ezzel kapcsolatban azonban kétségek merültek fel. Hiába jelentik be még most gyorsan a csomagot, általában hónapokig tart, ameddig azok ténylegesen eljutnak Ukrajnába. Mivel
Trump a kampánya során többször is bírálta az amerikai fegyveres segítségnyújtásokat Kijevnek, ezért könnyen meglehet az új elnök a beiktatását követően egyszerűen leállítja a szállítmányt.
A folyamat felgyorsításához az kellene, hogy az amerikai hadsereg a saját raktáraiból adjon át készleteket az ukránoknak, így nem kellene megvárni a fegyvergyártási folyamat végét. Ez viszont átmeneti hiányt okozna az országban, amely komoly politikai aggályokat kelthet.
Minden hónapban elküldjük azt, amit a hadiipar elő tud állítani, de a probléma az, hogy ezeket a dolgokat csak akkor lehet elküldeni, amikor már előállítják
– mondta Mark Cancian, a DOD egykori költségvetési tisztviselője. Hozzátette, hogy akkor lehetne felgyorsítani a folyamatot, ha az amerikai védelmi minisztérium hozzájárulna, hogy a saját készleteit ajánlja fel, és amikor az új gyártás legördül a futószalagról, akkor azokat a saját raktáraiba teszi, ahelyett, hogy továbbküldené az ukránoknak. Az áprilisban elfogadott 61 milliárdos gigantikus csomagból még két nagyobb összeg van lekötve: 4,3 milliárd dollár a készletfeltöltésre és 2,1 milliárd dollár fegyvervásárlásra amerikai vállaltoktól.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra kérte Joe Bident, hogy még a ciklusa lejárulta előtt utalja ki a teljes összeget Ukrajna számára. Az továbbra is kétséges, hogy a januárban az Ovális Irodát elfoglaló régi-új amerikai elnök pontosan milyen politikát fog majd képviselni a beiktatása után. Trump a kampányában ugyanis megígérte, hogy leállítja a szállítmányokat, de azt is, hogy békét teremt az orosz-ukrán háborúban.
Címlapkép forrása: The White House Wikimedia Commons