A két ország közötti katonai kapcsolatok az elmúlt években megerősödtek, különösen a műszaki együttműködések és a védelmi területen folytatott szakértelemcsere révén. Ukrajna jelentős tapasztalattal rendelkezik a drón- és páncélozott járműtechnológiában, Malajzia pedig élénk érdeklődést mutat az ukrán védelmi technológiák iránt. A felek konkrét közös projektet még nem jelentettek be, a tárgyalások folyamatban vannak. Malajzia saját drónfejlesztési erőfeszítéseit olyan helyi vállalatok vezetik, mint az Aerodyne Group és a DefTech, amelyek az ország sajátos igényeire szabott megoldásokra összpontosítanak.
Kacska kiemelte az UAV-k (pilóta nélküli repülőgépek) gyors fejlődését Ukrajnában, ahol a védelmi alkalmazásoktól a polgári felhasználásig terjed a használatuk.
Az UAV-k fejlesztése Ukrajnában természetesen a védelemhez és a biztonsághoz kapcsolódik, de használatuk a polgári célokra, például a mezőgazdaságra is kiterjedt
- magyarázta a miniszterhelyettes.
Ukrajna a háborús körülmények ellenére jelentős mértékű előrelépést mutatott a drónok fejlesztésében és exportálására. A kormány enyhített bizonyos exportkorlátozásokon a nemzetközi partnerségek előmozdítása érdekében.
A megfigyelő drónok különösen érdekesek Malajzia számára, amely a sűrű dzsungelben fekvő területein a határellenőrzés kihívásaihoz igazított megoldásokat keres.
Az ukrán modellek, mint például a PD-2 és a Shark UAV, jól megfelelnek ezeknek az igényeknek a kiterjesztett autonómiájuk és az igényes környezetben való működésre való képességük miatt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images