Oroszországban is forró kérdés az amerikai elnökválasztás, a Kreml és az orosz állami média is aktívan kommunikál arról, hogy milyen várakozásokkal állnak hozzá a témához.
Vlagyimir Putyin korábban azzal élcelődött, hogy
Joe Biden, majd Kamala Harris demokrata jelöltek győzelmét szeretné látni, mivel ők kiszámíthatóbb politikusok, mint Donald Trump.
BREAKING: Russian President Vladimir Putin says he would rather Biden win the 2024 election over Trump, calling him more predictable. pic.twitter.com/t3GWOeujHs
— Bad (Hombre) February 14, 2024
Az orosz állami médiában azonban egyértelműen látható, hogy Trumpot favorizálják, akit erős vezetőként mutatnak be, aki kiáll az orosz közvélemény számára is fontos „hagyományos értékekért”. Közben Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő többször is azt mondta: teljesen mindegy, ki nyeri az amerikai választásokat, Oroszország nem vár jelentős javulást Moszkva és Washington kapcsolatában.
Valószínűleg Peszkov humortalan kijelentése áll a legközelebb a Kreml valós álláspontjához: lényegében mindegy, ki lesz az elnök, nem várható jelentős javulás a két rivális állam kapcsolatában.
Nem volt ilyen tapasztalható Trump első, 2017-2021 közti ciklusában sem, hiszen bármilyen kvázi-oroszbarát gesztust próbált tenni a republikánus vezető (pl. Ukrajnának szánt támogatások megnyesése, szankciók szabotálása), a Kongresszus kétpárti támogatással mindig megkötötte a politikus kezét.
A híresen markáns Dmitrij Medvegyev szeptemberben nyíltan elmondta, mi az, amivel valójában a legjobban járna Oroszország:
a politikus szerint az ideális kimenetel, ha a választások után Amerika kettészakad és polgárháború lesz az országban.
Ezzel ugyanis Washington lekerülne a nemzetközi szereplők térképéről és Moszkva végre nyugodtan tudja követni a gazdasági, politikai és katonai ambícióit az „új világrend” urává váló Kína szárnyai alatt.
Közben széles körű konszenzus van arról, hogy Ukrajna Kamala Harris győzelmével járna jobban, hiszen a politikusnő elnökként szinte biztosan folytatná Joe Biden politikáját, vagyis fegyverekkel, pénzzel támogatná tovább Ukrajnát.
Trump ezzel szemben a legjobb forgatókönyvek szerint is minimum kiszámíthatatlan, megbízhatatlan támogatója lenne az ukrán állam védekező műveleteinek, legrosszabb forgatókönyvek szerint pedig egy olyan (átmeneti) béke megkötését forszírozná, mellyel kizárólag Oroszország járna jól és Ukrajna nettó vesztes lenne.
Sajtóhírek (és sok amerikai politikus szerint) is a Zelenszkij-kormány Harris győzelmében reménykedik, míg Trump győzelmét komoly érvágásként élnék meg.
A választási hírfolyamunkat itt követheti nyomon:
A választások orosz-ukrán háborúra gyakorolt dinamikájáról itt írtunk részletesen:
Címlapkép: Kremlin.ru