Ez a választás nem volt sem demokratikus, sem tisztességes. És tele volt manipulációkkal, választási manipulációkkal
– nyilatkozta a szóvivő.
Dmitrij Peszkov azt mondta, nem ismerik el a választás végeredményét, mert a Moldovában élők többsége nem Maia Sandu eddigi nyugatos elnököt választotta meg.
Úgy látjuk, ő nem az ország elnöke, mivel magában az országban a lakosság többsége nem rá szavazott
– mondta Peszkov.
Sandu vasárnap 55,3 százalékkal győzött a Moszkva-barát szocialisták jelöltjével, Alexandr Stoianoglóval szemben. A szocialisták szintén nem ismerték el a választás végeredményét.
A választásokon 327 ezren szavaztak külföldről: az ő 80 százalékuk Sandura húzta be az x-et.
Moldova jelenlegi lakossága 2,7 millió fő.
A moldovai választások kapcsán számtalan vád érte Oroszországot, hogy különböző módon igyekeztek elcsalni a voksolást, többek között 300 ezer szavazó lefizetésével. Dmitrij Peszkov az ezzel kapcsolatos vádakat megalapozatlannak minősítette.
Kifogásolta ugyanakkor, hogy Chisinau sem az Oroszországban élő moldovaiak százezrei, sem pedig a Dnyeszter Menti Köztársaság nevű oroszbarát bábállam lakosainak többsége számára nem biztosította, hogy élhessenek a szavazati jogukkal, ami óhatatlanul befolyásolta az eredményt.
Peszkov szerint a moldovai elnökválasztás után Oroszország nem hajlik rá, hogy a kétoldalú kapcsolatok kilátásait „rózsaszínű szemüvegen át” nézze, mint ahogyan a transznisztriaiak sem hajlanak rá, hogy bármilyen módon támogassák a jelenlegi moldovai vezetést.
Címlapkép: Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök támogatóival a chisinaui kampányközpontjában 2024. november 3-án, az elnökválasztás második fordulójának napján. MTI/EPA/EFE/Dumitru Doru