Míg más vakcinák, mint például a tetanusz fertőzés elleni védőoltás, akár egy évtizedig tartó immunvédelmet is képes biztosítani, addig
a koronavírus elleni vakcinák kevésbé képesek tartós védelmet kialakítani.
Az atlantai Emory Egyetem kutatói 19, 20 és 65 év közötti, koronavírus elleni mRNS vakcinával beoltott személy szervezetében vizsgálták a vírussal szemben védelmet nyújtó ellenanyagok mennyiségét. A résztvevők a vizsgálat előtt 2,5-33 hónappal kapták meg az oltásokat. A csontvelőminták elemzésével a kutatók felfedezték, hogy kezdetben jelen voltak az antitestek, viszont a hosszú távú, tartós antitesttermelésért felelős immunsejtek, az úgynevezett hosszú életű plazmasejtek (long-lived plasma cell, LLPC) nagyrészt hiányoztak.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Hivatalnak (NIH) nyilatkozó F. Eun-Hyung Lee, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy az eredmények fényében az látszik, hogy az mRNS alapú covid-vakcinák nem képesek hosszú távú védelmet nyújtani a betegséggel szemben. Szerinte a jövő kutatásainak arra kellene koncentrálniuk, hogy újonnan kifejlesztett vakcinákkal, új beadási ütemezéssel vagy más tényezők biztosításával elérhető lehet-e a tartós védelem a betegséggel szemben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images