Amerikai elnökválasztás 2024: megérkeztek az első eredmények, hamarosan az egyik sorsfordító csatatér is eldőlhet
Portfolio
A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.
Megosztás

Így áll a térkép

map

Donald Trumpnak 19, Kamala Harrisnek 3 elektori szavazata van.

Előbbi Indianát és Kentuckyt, utóbbi Vermontot hódította meg a CNN szerint.

A győzelemhez 270 elektori voks szükséges.

Megosztás

Georgiaból jött exitpoll: Trump örülhet

A CNN ismertette a fontos csatatérállamból az exitpoll felméréseinek eredményét. Eszerint

  • a feketék körében Harris 86%-ot kapott, Biden 4 éve még 88%-ot.
  • Az iskolázatlan fehérek körében Trump 81%-ot szerzett,
  • a pártfüggetlenek körében 54-43%-ra nyerhetett Trump.

Különösen az utóbbi adat érdekes, négy éve ugyanis Biden 9%-ponttal nyert ebben a kategóriában.

Az exit poll felmérés a választás napján készül, ezért hagyományosan pontosabb felmérés, mint a választás előttiek.

Megosztás

Floridában 34% a feldolgozottság

Donald Trump 51,3%-kal vezet Kamala Harris előtt, akinek 47,9% az eddigi szavazataránya.

(Fox)

Megosztás

Fox: Indiana Trump zsebébe esik

Még 11 elektori voks a republikánus zászlóvivőnek a Fox előrejelzése alapján.

Megosztás

CNN: egy-egy állam Trumpnak és Harrisnek

A CNN előrejelzése szerint Kentucky 8 elektori voksát Donald Trump, míg Vermont 3 elektorát Kamala Harris zsebelte be.

Megosztás

Alig számoltak meg pár szavazatot, mégis honnan tudják, hogy ki nyert egy államot?

Az Egyesült Államok elnökválasztásának éjszakáján bőven vannak államok, amelyeknél már akkor eredményt hirdetnek a hírügynökségek, amikor éppenhogy lezárták a szavazóhelyiségeket. Bonyolult matematikai modellek, demográfiai minták és történelmi tapasztalatok segítik ebben a cégeket. Bemutatjuk, hogyan is kiáltják ki, hogy Kamala Harris vagy Donald Trump nyert meg egy államot az elnökválasztáson!

Alig számoltak meg pár szavazatot, mégis honnan tudják, hogy ki nyert egy államot?
Megosztás

Harris támogatóinak egyharmada nem a demokrata jelölt mellett, hanem Trump ellen szavaz

A Trump-szavazók nagy többsége azt mondja, hogy szavazatát inkább az ő támogatására adta le, mint Harris ellenében.

Tízből három Harris-támogató azonban azt mondja, hogy szavazatát Trump ellen adta le. Ez nagyjából hasonló a négy évvel ezelőtti Biden-Trump párharc dinamikájához.

(Sky News)

Megosztás

Az exit poll alapján Trump lehet magabiztosabb Georgiában

Georgia, mint az elsőként záró csatatérállam, már most betekintést nyújt a nap során szavazó választók véleményébe és prioritásaiba. Az előzetes exit poll adatok szerint a gazdasági helyzet iránti elégedetlenség dominál, míg a választás tisztaságába vetett bizalom magas. Az eredményeknek inkább Donald Trump republikánus jelölt örülhet jobban, mert őt tartják alkalmasabbnak a válsághelyzetek kezelésére a válaszadók.

Az exit poll alapján Trump lehet magabiztosabb Georgiában
Megosztás

Véget ér a szavazás az egyik legfontosabb államban

Hajnali 1 órakor több államban, köztük

a kulcsfontosságú ingaállamban, Georgiában is bezárulnak a szavazóhelyiségek ajtajai.

(bár Georgiában kisebb csúszással számolhatunk). A demokrata Joe Biden 2020-ban óriási meglepetésre, mindössze 0,2 százalékpontos különbséggel nyerte meg az egykor republikánus fellegvárnak tartott Georgiát. 2016-ban Donald Trump még 5 pontos fölénnyel zsebelte be a „barack” államot.

Georgia mellett a szomszédos Floridában is zárulnak az urnák, ahol meglepetést jelentene, ha Trump veszítene a 2020-ban elért mintegy 3,4 pontos előnyéből. Ezenkívül Dél-Karolinában, Virginiában, Vermontban, és New Hampshire egyes, illetve Kentucky és Indiana maradék részein fejeződik be a szavazás.

Megosztás

Elon Musk aktív marad

Elon Musk most először erősítette meg az X Spaces-en, hogy a mai nap után is nagy szereplője lesz az amerikai politikának, és azt mondta, hogy szuper kampányszervezete "nagy súlyt fog helyezni" a következő félidős választásokon:

"Az America PAC a mostani választások után is folytatja a munkát - és felkészül a félidős választásokra és minden közbenső választásra.

Megosztás

Frissítés Indianából és Kentuckyból

Indianában 10%-ra kúszott fel a feldolgozottság, és 58%-41%-re módosult Donald Trump, illetve Kamala Harris szavazataránya. Kentuckyban 69%-kal vezet a republikánus zászlóvivő, a demokrata alelnök a voksok 30%-át mondhatja magáénak.

Trump négy évvel ezelőtt 62%-36% arányban győzedelmeskedett az Appalache-hegység által átszelt Kentuckyban, míg a középnyugati Indianában 57%-41% volt az eredmény 2020-ban.

Kentucky 8, Indiana pedig 11 elektori vokssal befolyásolja az 538 elektorból álló kollégium végeredményét.

(Fox)

Megosztás

Milwaukee-ban kisebb lesz a késés, mint gondolták

Ann Jacobs, a Wisconsini Választási Bizottság elnöke szerint valószínű, hogy a Milwaukee-i levélszavazatok újraszámlálása csak körülbelül egy óra késést fog eredményezni az adatközlésben.

"Ezeket a szavazólapokat már kezeltük, sikeresen átfutottak a gépen" - mondta Jacobs a CNN-nek. "Szóval az a reményem, hogy nem fog túl sok plusz időt igénybe venni".

(CNN)

Megosztás

Már a bíróság lépett közbe egy választási szabálytalanság miatt a csatatérállamban

Az amerikai elnökválasztást több helyen is bonyodalmak kísérték, volt, ahol jogi vitát okozott a szavazatok megszámlálása, de természeti katasztrófák következményeit és technikai problémák is hátráltatják a voksolást. Pennsylvaniában, Floridában és Észak-Karolinában is jelentős kihívásokkal szembesültek a választók és a választási tisztviselők.

Már a bíróság lépett közbe egy választási szabálytalanság miatt a csatatérállamban
Megosztás

Republikánusok: mindenki hozzon magával még egy férfit!

A választási nap végéhez közeledve Donald Trump támogatói egyre nagyobb aggodalommal fordultak a férfi szavazók részvétele felé, arra biztatva őket, hogy menjenek szavazni. Stephen Miller, Trump régi tanácsadója, korábbi beszédírója amerikai idő szerint este 5:58-kor posztolt az X-en, felszólítva követőit:

Ha ismersz olyan férfiakat, akik még nem szavaztak, vidd el őket a szavazóhelyiségekbe.

A konzervatív Turning Point szervezet vezetője, Charlie Kirk, a nap folyamán szintén aggódva figyelte a részvételi adatokat, különösen a férfi szavazók körében – írja az AP News.

Kirk reggel „vegyesnek” és az elvárásokhoz képest alacsonynak ítélte meg a részvételi adatokat, hangsúlyozva, hogy a választókra nagy szükség van, és nem szabad, hogy a részvétel alacsony legyen.

Délutánra azonban Kirk hangvétele pozitívabbá vált: 4:11-kor örömmel jelentette be, hogy „a férfiak érkeznek” és a részvétel „hirtelen növekszik.” Ez a fordulat optimizmusra adott okot Trump kampánycsapatában, akik az utolsó órákban fokozták a mozgósítást, hogy maximalizálják a szavazatok számát a választás zárásáig.

A férfi szavazók részvétele különösen fontos Trump kampánya számára, mivel a konzervatív tábor hagyományosan nagyobb arányban számíthat erre a demográfiai csoportra.

Megosztás

Eddig legalább harminc bombariadó volt

A választások napján magyar idő szerint éjfélig legalább harminc esetben riasztották a rendőrséget bombafenyegetés miatt, csak Georgia államban 17 alkalommal. Egyik riasztásnál sem találtak robbanószert. Ennyi bombariadó az amerikai választások történetében példátlannak számít.

Az amerikai hatóságok próbálják kitalálni, hogyan akadályozhatnák meg a fenyegetések beérkezését. Az FBI legalább egy georgiai esetnél kiemelte, hogy egy orosz domain címről jött a levél.

(CBS)

Megosztás

Georgiában is tovább tartanak nyitva a szavazóhelységek

Az államba tömegesen beérkező, az FBI szerint orosz domainekről küldött bombafenyegetések miatt tíz georgiai szavazóhelység tovább fog nyitva tartani.

A helyi tisztségviselők szerint átlagosan 20-30 perces hosszabbításokkal kell számítani, egy helyen negyvennel.

FRISSÍTÉS: végül a tízből csak öt szavazóhelység kapta meg az engedélyt az állami bíróságtól

(CNN)

Megosztás

Íme a Portfolio elektori térképe

A választás estéjén ezen a térképen fogjuk jelölni, hogy a demokrata Kamala Harris (kék) vagy a republikánus Donald Trump (piros) nyert-e az egyes tagállamokban a tévécsatornák és más médiumok előrejelzései alapján.

A választást várhatóan eldöntő ingaállamokat fekete körvonallal emeltük ki, hangsúlyozva az ő elektori voksaikat.

map

A kulcsfontosságú csatatérállamok Nevada (NV), Arizona (AZ), Georgia (GA), Észak-Karolina (NC), Pennsylvania (PA), Michigan (MI) és Wisconsin (WI).

Megosztás

Érkeznek az első eredmények

Kentuckyban 1,77%-os feldolgozottságnál nem meglepő módon Donald Trump vezet 63%-35%-re, míg Indianában ugyancsak nagyon alacsony, 1%-os feldolgozottság, és 71%-28%-ra állnak az erőviszonyok, szintén a republikánus zászlóvivő javára.

(Fox)

Megosztás

Orbán Viktor már a héten összehozhatja Trumpot és Zelenszkijt Budapesten

Az európai uniós diplomaták már arra is készülnek, hogy a héten tartott budapesti uniós csúcstalálkozó során Orbán Viktor miniszterelnök meglepő lépésekkel állhat elő. Az esemény diplomáciai feszültséget okozhat, különösen, ha Donald Trump esetleges győzelme kapcsán nyilvános gratuláció hangzik el. Emellett Georgia (Grúzia) új kormányfője és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök érkezése is további kihívások elé állíthatja az EU vezetőit – írja a Politico.

Orbán Viktor már a héten összehozhatja Trumpot és Zelenszkijt Budapesten
Megosztás

Donald Trump magabiztosan hozhatja ezt a két államot

A republikánus elnökjelölt 2020-ban 62%-36% arányban győzedelmeskedett az Appalache-hegység által átszelt Kentuckyban, míg a középnyugati Indianában 57%-41% volt az eredmény négy évvel ezelőtt.

Kentucky 8, Indiana pedig 11 elektori vokssal rendelkezik.

Megosztás

Csalást kiáltott Donald Trump - Reagált a rendőrség

A philadelphiai rendőrség nem tud olyan szavazási problémákról, amelyek rendőri beavatkozást igényelnének, annak ellenére, hogy Donald Trump volt elnök a közösségi médiában "tömeges csalásról" beszélt a városban zajló választásokkal kapcsolatban - írta meg a CNN.

Csalást kiáltott Donald Trump - Reagált a rendőrség
Megosztás

Zárulnak az első szavazóhelyiségek

Keleti parti idő szerint 18 órakor, azaz

magyar idő szerint éjfélkor zárulnak az első urnák Kentucky keleti felében és Indiana állam egy részében.

Előbbiben folyamatosan érkezhetnek az eredmények, míg utóbbiból két óránként fognak jelenteni (először hajnali kettőkor).

Mindkét állam szinte biztos republikánus győzelemmel kecsegtet, bár bizonyos állami tendenciákat az országos szintre is megpróbálhatunk kivetíteni.

Megosztás

Exit poll: óriási a gazdasági elégedetlenség

A csatornák exit pollja azt mutatja, hogy az amerikaiak 21%-ának súlyos nehézséget okozott az infláció a múlt évben, 53%-ának mérsékelt nehézséget, negyedének pedig nem jelentett kihívást az áremelkedés.

Emellett mindössze 24% véli úgy, hogy a családja anyagi helyzete javult a négy évvel korábbihoz képest, 45% szerint rosszabbul áll pénzügyileg, mintegy harmaduk szerint nem történt ebben változás.

Továbbá a Harris-szavazók 67%-a mondja, hogy a voksa a demokrata alelnök melletti kiállás, 29% viszont arról számolt be, hogy az ellenfele ellenében adta le a szavazatát. Trump voksolói "lelkesebbek" jelöltjük iránt: 80% mondta, hogy a volt elnök mellett állt ki, és csupán 17%, hogy a riválissal szemben.

(CNN)

Megosztás

Megjöttek az első exit pollok az amerikai elnökválasztásról

A választások napján készült felméréseknek Donald Trump republikánus jelölt örülhet kevésbé: a szavazóhelyiségekben megjelent választóknak nem a gazdaság már a legfontosabb kérdés, hanem a demokrácia állapota, amiről a választás szól. Emellett a volt-elnök szavazói közül sokan az abortusz kérdésében is ellentétes állásponton vannak, mint az általuk támogatott jelöltjük.

Megjöttek az első exit pollok az amerikai elnökválasztásról
Megosztás

Harrisék arra számítanak, hogy Trump az eredmények előtt győzelmet hirdet

Kamala Harris alelnök stábja arra számít, hogy Donald Trump megpróbálja idő előtt kihirdetni a győzelmet.

Válaszlehetőségeket dolgoztak ki, de hogy végül mit tesznek, az attól függ majd, hogy a volt elnök hogyan és mikor cselekszik. Két Harris-tanácsadó a CNN-nek azt mondta, hogy nem hagyják válasz nélkül Trump állításait. A kampány azt tervezi, hogy "nagyon agresszív" lesz ebben a kérdésben - mondta az egyik tanácsadó a CNN-nek.

A republikánus elnökjelölt négy éve is győzelmet hirdetett a végleges eredmények nyilvánossá válása előtt. Akkor végül Joe Biden költözött a Fehér Házba.

(CNN)

Megosztás

Ez jár az amerikaiak fejében a választás közben

A CNN és a többi televíziós csatorna által megrendelt közös exit poll szerint

  • 35% a demokráciát,
  • 31% a gazdaságot,
  • 14% az abortuszt,
  • 11% a bevándorlást,
  • 4% pedig a külpolitikát nevezte a választás legfontosabb ügyének.

A Harris-támogatók körében a demokrácia viszi a prímet (56%),

az abortusz a második (21%), amit a gazdaság (12%), a külpolitika (3%) és a bevándorlás (2%) követ.

Trump szavazóinak aggodalmai között a gazdaság áll az első helyen (51%),

ezután a bevándorlás (20%), a demokrácia (12%), az abortusz (6%) és a külpolitika (4%) következik.

(CNN)

Megosztás

CNN exit poll: optimisták, de elégedetlenek az amerikaiak

A CNN exit pollja korai szavazókat, levélben voksolókat és a választás napján urnákhoz járulókat kérdezte, a hírcsatorna pedig nyilvánosságra hozott pár előzetes adatot.

A felmérés szerint a választók 61%-a szerint az Egyesült Államok még a legszebb napjai előtt áll, 34% inkább pesszimista, és úgy véli, régen jobb volt a helyzet.

Mindeközben az amerikaiak csupán 7%-a lelkes az ország jelenlegi iránya miatt, 19% elégedett, 43% elégedetlen, 29% pedig dühös.

A válaszadók 58%-a elutasítja a hivatalban lévő Joe Biden elnökségét,

és csupán 41% van róla jó véleménnyel, ami egybevágy a közvélemény-kutatások átlágával.

(CNN)

Megosztás

Észak-Karolinában két szavazóhelységben hosszabbítanak a nyitvatartáson

Az észak-karolinai Burke és Wilson megyék egy-egy szavazóhelységében 30 perccel tovább fogják fogadni a szavazni kívánókat, mivel mindkét helyszínen technikai problémák nehezítették a voksok leadását.

(CNN)

Megosztás

Obama szerint nem lesznek ma eredmények

Barack Obama volt amerikai elnök az X-en türelemre szólította fel az állampolgárokat. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy emberek ezrei dolgoznak az eredmények összesítésén, ettől függetlenül azonban sokáig eltarthat a szavazatok összeszámlálása.

Az Egyesült Államok keleti partján most 16:50-van. a szavazóhelyiségek helyi idő szerint este hét és éjfél között zárnak be, ez államonként eltér.

(X)

Megosztás

Zavargásokra készülnek Washington DC-ben

Az Egyesült Államok fővárosában egyre több helyi üzlet tulajdonosa deszkázza be a kirakatokat és az ablakokat, attól tartva, hogy megismétlődhetnek a 2021. január 6-os Capitolum-ostromához hasonló zavargások – derül ki az NBC beszámolójából.

Megosztás

Elon Musk is leadta a szavazatát

Az X tulajdonosa a közösségi médiaplatformon tette közzé, hogy leadta szavazatát a texasi Cameron megyében. A médiamogul Donald Trump republikánus jelölt elkötelezett támogatója.

(X)

Megosztás

Váratlanul üzent az amerikai választóknak a világ legbefolyásosabb pénzembere

A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon kedden nyilatkozatban szólította fel az amerikai állampolgárokat az egység megteremtésére a megosztó elnökválasztást követően – számolt be a Reuters.

Váratlanul üzent az amerikai választóknak a világ legbefolyásosabb pénzembere
Megosztás

Új információk a ma délután letartóztatott férfiról

A capitoliumi rendőrfőnök, J. Thomas Manger elmondta, a jelzőpisztollyal és fáklyával felszerelt, benzinszagot árasztó férfi

a Kongresszusnak akart átadni papírokat, és valószínűleg fel akart gyújtani valamit a Capitolium épületegyüttesén belül.

Mint közölte, nem világos, hogy a férfi cselekedeteinek köze van-e a mai választáshoz az Egyesült Államokban. A capitoliumi rendőrség az új elnök január 20-i beiktatásáig továbbra is fokozott készültségben áll az esetleges fenyegetésekkel szemben.

(NYT)

Megosztás

Storyban már problémás sztori van

Az iowai Story megye több szavazókörzetében technikai problémák léptek fel a szavazatszámláló gépekkel, ami késedelmet okozhat az eredmények közlésében – írja az AP News.

Az állam választási hivatalának szóvivője, Ashley Hunt Esquivel elmondta, hogy a helyi tisztviselők és a gépeket biztosító vállalat dolgozik a probléma megoldásán.

Hangsúlyozta, hogy a szavazás zavartalanul folytatódhat, és a gépek hibája nem akadályozza a szavazatok leadását.

Story megyei választási biztos, Lucy Martin közölte, hogy mintegy 45 szavazókörzetből 12-ben a gépek nem tudtak bizonyos szavazólapokat feldolgozni, így az érintett helyszíneken kézi számlálásra lesz szükség. A hibák pontos oka egyelőre ismeretlen, noha a gépeket előzetesen tesztelték.

Megosztás

Felmérés: a demokráciát féltők miatt bukhat Donald Trump

Egy közvélemény-kutatás szerint, amelyet a 538 végzett a PerryUndem kutatócéggel együttműködve, sok, korábban Joe Biden, most már Kamala Harris felé hajló bizonytalan választó éppen a demokráciát fenyegető veszély miatt aggódik Trump újraválasztása kapcsán.

Felmérés: a demokráciát féltők miatt bukhat Donald Trump
Megosztás

Atlanta bizonyos megyéiben tovább tarthatnak nyitva a szavazóhelységek

Az atlantai Fulton, Cobb és Gwinnett megyékben bombafenyegetések miatt fogják kérni a nyitvatartás meghosszabbítását. Fultonban harminc, a másik két megyében negyven perccel.

A megyei szavazóhelységeknek hivatalosan egy órájuk van arra, hogy az urnazárás után közöljék az első eredményeket (bár általában ennél gyorsabbak szoktak lenni), így nem kizárt, hogy Atlantából csúszva fognak beérkezni az első számok.

(CNN)

Megosztás

Michigan igyekszik a szavazatszámlálással

Michigan állam fő választási tisztviselője, Jocelyn Benson, az állam titkára (Secretary of State) az MSNBC-nek adott interjúban elmondta, hogy

Michigan idén már előrébb tart a szavazatok számlálásában, mint a 2020-as választások idején.

Benson szerint a választók nagy lelkesedéssel vesznek részt a szavazáson, és a számlálók mindent megtesznek annak érdekében, hogy a voksokat pontosan, biztonságosan és hatékonyan dolgozzák fel.

Benson kiemelte, hogy a szoros verseny miatt a külföldről vagy katonai szolgálatból érkező szavazatok, amelyek még nem érkeztek vissza, érvényesek, ha legkésőbb a választás napján került rájuk a postai bélyegző. Ezek feldolgozása azonban időigényes lehet. Ezen a választási napon magas részvételi arány tapasztalható, és a szavazóhelyeken örömteli hangulat van,

van ahol sokan ünnepléssel és tánccal fogadták az első alkalommal szavazókat.

Megosztás

Trumpnak nem tetszik, hogy mi megy a kedvenc csatornáján

Donald Trump helyi idő szerint kedd reggel beleszállt a Fox News-ba, amiért az bejátszotta Oprah Winfrey sztárműsorvezető Kamala Harris mellett kiálló beszédét.

Akinek még szégyellnie kellene magát, az a Fox

- mondta Trump újságíróknak, miközben péntek reggel Floridában szavazott. "A Foxon körülbelül 50-szer láttam Oprah ugyanazon nyilatkozatát, és szerintem ez szégyen."

Trump hozzátette: "mindenki azt hiszi, hogy a Fox annyira Trump-párti. Egyáltalán nem Trump-pártiak."

(Hill)

Megosztás

Hogyhogy szavazott Donald Trump, ha az elítélt bűnözők nem voksolhatnak?

Donald Trump volt amerikai elnök is leadta szavazatát Floridában a mai elnökválasztás keretében, annak dacára, hogy az államban a bűncselekményért elítéltek elveszítik a választójogukat. A Hill kiderítette, miképp lehetséges, hogy az Egyesült Államok első elítélt korábbi elnöke képes volt erre.

Hogyhogy szavazott Donald Trump, ha az elítélt bűnözők nem voksolhatnak?
Megosztás

Két államban a vártnál hamarabb születhetnek eredmények

A pennsylvaniai és michigani választási tisztviselők gyorsabb eredményszámolást ígérnek a 2024-es elnökválasztáson, mint ami 2020-ban történt. A két kulcsfontosságú csatatérállamban a hatékonyabb folyamatok és a levélszavazatok számának csökkenése miatt várhatóan hamarabb születhet meg a végeredmény - közölte a CNN.

Két államban a vártnál hamarabb születhetnek eredmények
Megosztás

A Republikánus Párt kevés női jelölttel vágott neki a választásnak

Az amerikai törvényhozásban a női képviselők aránya jelentősen eltér a két nagy párt között:

míg a Demokrata Párt kongresszusi képviselőinek 41%-a nő, addig a Republikánus Párt soraiban ez az arány mindössze 15%.

A nemek közötti különbség várhatóan nem csökken az idei választási ciklus után sem, mivel a Republikánus Párt kevesebb női jelöltet állított, mint az előző két választási ciklusban, és csak néhányukat biztonságos, könnyen nyerhető körzetekben – írja az ABC News.

A mai kongresszusi választás során hét olyan republikánus női jelölt van, akik nem hivatalban lévő képviselők, de szinte mindannyian erősen demokrata körzetekben indulnak, ami megnehezíti a győzelmi esélyeiket.

Például Kari Lake, aki az arizonai szenátusi helyért versenyez, az ABC és a FiveThirtyEight legfrissebb előrejelzései szerint csak az esetek 22%-ában győzhet a baloldali Ruben Gallegos ellen. Hasonló a helyzet Caroleene Dobsonnal, aki csupán 9%-os győzelmi eséllyel vágott a versenynek a demokrata Shomari Figures ellen.

Megosztás

Egymás után tiltják ki az újságírókat Trump eredményvárójáról

A floridai West Palm Beachben tartott eredményvárón több hírügynökség újságírójától megtagadták a belépési engedélyt. A döntés hátterében vélhetően az áll, hogy az érintett sajtóorgánumok korábban kritikus hangvételű cikkeket közöltek Donald Trump kampányáról - közölte a CNN.

Egymás után tiltják ki az újságírókat Trump eredményvárójáról
Megosztás

Dermesztő támadást indítottak az oroszok az amerikai elnökválasztás ellen

Az amerikai kiberbiztonsági szakértők és a hatóságok szerint a külföldi hatalmak, különösen Oroszország, minden eddiginél agresszívabban próbálják megzavarni a 2024-es választásokat. Az amerikai választási folyamatot célzó külföldi befolyásoló műveletek egyre kifinomultabbak és nagyobb hatósugárral rendelkeznek, mint valaha.

Dermesztő támadást indítottak az oroszok az amerikai elnökválasztás ellen
Megosztás

Az űrben is szavaztak már

A Nemzetközi Űrállomáson dolgozó amerikai asztronauták az X-en jelezték, hogy leadták a szavazataikat.

Az asztronauták egy kizárólag számukra elérhető, speciális elektronikus felületen keresztül voksolhatnak, ez a lehetőség 1997 óta fennáll számukra.

Megosztás

Elindult az amerikai elnökválasztás - Így reagálnak a tőzsdék

Az amerikai elnökválasztáson ma a világ szeme, a tőzsdéket egyelőre kiváró hangulat jellemzi. Az amerikai indexek csökkenéssel zárták a hétfői kereskedést, Ázsiában a japán és a kínai piacon viszont jelentősebb emelkedések bontakoztak ki reggel, és az európai tőzsdék is többnyire pluszba fordultak. Kedden a vezető amerikai indexek már erősödéssel kezdték a napot a választási eredményekre várva, emelkedik a bitcoin, az arany és az olajár is.

Elindult az amerikai elnökválasztás - Így reagálnak a tőzsdék
Megosztás

Rekordmagas részvétel lehet az egyik kulcsfontosságú államban

Jocelyn Benson Michigan állam választásokért felelős vezető tisztviselője közölte,

rekorddöntő részvételre számítanak a harris-trump összecsapás egyik kiemelkedő csatatérállamában.

Államunkban a regisztrált aktív választópolgárok 45,8%-a már szavazott a választáson, és jó úton haladunk, hogy ismét rekordot döntsünk a részvételi arányban

- mondta Benson.

2020-ban Michiganben 70%-ra rúgott a részvétel, 5,5 millió szavazatot adtak le. Idén 3,3 millió michigani már a választás napja előtt leadta a voksát.

(Hill)

Megosztás

Elon Musk Trump mellett tölti a választási éjszakát

A világ leggazdagabb embere, Elon Musk nem meglepő módon Trump társaságában lesz a választási éjszakán Floridában, erősítette meg egy forrás. Ahogy arról írtunk, a Tesla vezetője jelentős összegeket költött Trump újraválasztásának támogatására:

több tízmillió dollárt fordított kampányra, megjelent Trump rendezvényein, sőt szavazói mozgósítási kampányt is finanszírozott mellette kiállva.

Musk emellett milliódolláros nyereményjátékokat szervez olyan kulcsfontosságú államokban, ahol minden szavazat számít.

Megosztás

Már problémák vannak a választással: elkésett szavazólapok és hibás nyomtatványok is akadályozzák a választókat

Az Egyesült Államokban több választási helyszínen is komoly fennakadások adódtak a november 5-i választások előtt, mivel több ezer szavazólap késve, vagy hibás tartalommal érkezett meg a szavazóhelyiségekbe. A választási visszaélések elleni küzdelem részeként Georgiában aktivisták igyekeztek tájékoztatni a választókat a szavazati jogaikról, és hogy miként járjanak el, ha problémáik vannak a szavazás során.

Már problémák vannak a választással: elkésett szavazólapok és hibás nyomtatványok is akadályozzák a választókat
Megosztás

Kamala Harriséknél nagy a bizakodás

Jó előérzettel tölt el bennünket, amit Pennsylvaniában és az összes csatatérállamban látunk

- mondta Michael Tyler, a Harris-kampány kommunikációs igazgatója a Fox Newsnak, amikor a korai szavazásról kérdezték.

A Floridai Egyetem adatai szerint Pennsylvaniában közel 1,8 millió levélszavazatot adtak le, ennek nagyjából 56%-át a demokraták, míg harmadát republikánusok regisztrációjú voksolók adják. Négy éve előbbiek 65%-ot tettek ki, utóbbiak pedig 24%-ot.

Tyler elismerte, hogy több republikánus szavazott levélben 2020-hoz képest,

ezt azonban annak tudta be, hogy Trumpék ezelőtt nem bátorították a híveiket a korai voksolásra. "Volt egy módváltás, mert a republikánusok korábban becsmérelték a korai szavazást, és azt állították, hogy csalás" - érvelt Harris kommunikációs igazgatója, aki szerint a demokraták "elérik a mércéiket", és több mint 3 millió ajtón kopogtattak a hétvégén Pennsylvaniában.

(Hill)

Megosztás

Sorra kapják az amerikai szavazóhelységek a bombafenyegetéseket - Az FBI kiderítette, ki állhat a háttérben

Az Egyesült Államokban több államban is bombafenyegetések érkeztek a szavazóhelyiségek ellen, amelyek feltehetően orosz e-mail címekről származnak. Az FBI vizsgálatot indított az ügyben, de egyelőre egyik fenyegetést sem minősítették hitelesnek - közölte a CNN.

Sorra kapják az amerikai szavazóhelységek a bombafenyegetéseket - Az FBI kiderítette, ki állhat a háttérben
Megosztás

Valószínűleg megvan a választás egyik legszerencsétlenebb "terroristája"

A 25 éves Isaac Sissel az FBI nyugat-virginiai központjába juttatott el egy levelet, melyben elmondta, hogy fegyvere van, és támadást tervez abban az esetben, ha Donald Trump nyeri az amerikai választásokat. Sissel nem túl elmés módon még azzal is elbüszkélkedett, hogy az FBI

semmit nem tehet, amíg el nem követem a támadást

Az FBI a levélre reagálva tett valamit: előállították a 25 éves michigani férfit.

(CNN)

Megosztás

Arizonában is bajok vannak a szavazógépekkel

Az arizonai Apache-megyében a szavazógépek egy része elromlott, a tartalék eszközök pedig a helyi tisztségviselők szerint "hajlamosak lefagyni", ezért több választót is elküldtek a szavazófülkékből, míg mások akár két órán át is várakozni kényszerültek.

(CNN)

Megosztás

Terrortámadás készült az Egyesült Államokban, az FBI az utolsó pillanatban lépett közbe

Az FBI letartóztatott egy Tennessee állambeli férfit, aki állítólag egy nashville-i erőmű ellen tervezett dróntámadást. A 24 éves Skyler Philippit tömegpusztító fegyver használatának kísérletével és energetikai létesítmény megsemmisítésének kísérletével vádolják - írta meg a CBS News.

Terrortámadás készült az Egyesült Államokban, az FBI az utolsó pillanatban lépett közbe
Megosztás

Néhány államban választási reformokról is tartanak népszavazást

A FiveThirtyEight gyűjtése alapján

nyolc állam és Washington D.C. jelentős választási reformokról is dönt a mai napon.

Coloradóban és Idahóban pártfüggetlen előválasztási rendszert vezethetnek be, azaz a republikánusok és demokraták nem külön-külön mérkőznének meg a pártjuk jelöltségéért. Az előválasztás (primary) során a legtöbb voksot bezsebelő 4 jelölt jutna tovább az általános választásra, ahol a szavazók rangsorolásos módszerrel dönthetnének a végső győztesről.

Nevadában hasonló javaslat van terítéken, csak a második körbe 5 jelölt jutna tovább, Montanában és Arizonában pedig szintén eltörölhetik a pártonkénti külön előválasztást, de az alternatíva részletei nem tiszták.

Alaszkában 2020 óta ezt az előbbi modellt alkalmazzák, azonban a mostani referendum hatására visszatérhetnek a hagyományos megoldáshoz. Dél-Dakota eközben Kaliforniához hasonlóan a két legtöbb voksot szerző jelöltet továbbjuttató, pártfüggetlen előválasztásra válthat, míg Washington D.C. és Oregon állam nem tiltaná be a pártonkénti előválasztást, de rangsorolásos szavazást vezetne be.

Ohióban egyébként – a gerrymandering megnehezítése végett – egy független bizottság felállításáról dönthetnek, ami átvenné az ohiói politikusoktól a szövetségi és állami törvényhozási körzetek behatárolásának felelősségét, már ha rábólintanak a választók.

(538)

Megosztás

Gyanús férfi próbált bejutni a Kongresszus épületébe

A capitoliumi rendőrség közölte,

a biztonsági ellenőrzés során feltartóztattak egy férfit a szövetségi törvényhozás látogatóközpontjában,

mivel az állítólag benzinszagot árasztott, illetve jelzőfegyver és fáklya volt nála.

A nap hátralévő részére felfüggesztették a nyilvános túrákat a Capitolium épületében, a rendőrség nyomoz.

(AP)

Megosztás

Harris alelnöke szerint Trump elismeri majd a vereségét

Tim Walz, Kamala Harris alelnök-jelöltje, Minnesota jelenlegi kormányzója arról beszélt ma Pennsylvaniában, hogy szerinte Donald Trump "valószínűleg elismeri, ha veszít".

Ő maga biztosan így fog tenni, bármi is történik - tette hozzá.

(CNN)

Megosztás

CBS: Trump megint előveheti a 2020-as lemezt

Donald Trump fontolgatja, hogy az első részeredmények beérkezése után győzelmet fog hirdetni - tudta meg a CBS News az elnökjelölt belső köréből.

A stratégia hátterében az áll, hogy a levélszavazatok elhúzódása egyes államokban várhatóan ismét el fog húzódni;

ha ezek demokrata többséget mutatnak, Trump ismét elkezdheti a csalással való vádaskodást.

Ha viszont Trump nyer, semmit nem veszít azzal, hogy korábban bejelentette megérdemelt győzelmét.

Az elnök a lap megkeresésére nem erősítette meg, de nem is cáfolta az értesülést.

Megosztás

Rendszerszintű problémáról még mindig nincs hír

Bár kisebb-nagyobb fennakadások egyre több választókerületből érkeznek, továbbra is úgy tűnik, rendszerszintű problémáról nincs szó.

Áradások, bombafenyegetések, gyújtogatás, szoftveres és hardveres hibák sorozata hátráltatja egyes területeken a szavazást, de

egyelőre nem valószínű, hogy ezek akár a választás kimenetelét, akár az eredmények összesítésének ütemezését jelentősen befolyásolni fogják.

Megosztás

Elárulta Oroszország, szerintük ki nyeri az amerikai elnökválasztást

Anatolij Wasszerman, az orosz Duma képviselője már tudni véli az Egyesült Államok következő elnökének a nevét, amelyet készséggel meg is osztott az mk.ru olvasóival.

Elárulta Oroszország, szerintük ki nyeri az amerikai elnökválasztást
Megosztás

Friss infók: simán lehet, hogy csütörtökig csúszik az összesítés

Friss infók jöttek egyes államok várható eredményközléseinek időpontjáról.

Floridából várhatóan magyar idő szerint holnap hajnali 5-6 körül lesz kvázi-végleges eredmény.

Nagyon úgy néz ki viszont, hogy Pennsylvaniából a leghamarabb is szerda estére lehet véglegeshez közeli eredmény,

így, ha ezen az egy államon múlik a választás, lehet, hogy csütörtökig nem fogjuk tudni, ki lesz a következő elnök.

Megosztás

Georgiából várhatóan elég gyorsan lesz eredmény

Brad Raffensperger vezető tisztviselő arról beszélt, hogy szerinte helyi idő szerint este 8 órára már fel fogják tudni dolgozni a leadott voksok 99%-át.

Ezt azt jelenti, hogy

magyar idő szerint hajnali 4-re már lehet kvázi-végleges eredmény a billegő államból.

Megosztás

A marihuánáról is lesz ma szavazás

Négy államban lesz voksolás a marihuána fogyasztásával kapcsolatosan: Floridában, Észak-Dakotában és Dél-Dakotában a fű szórakozási célra való használatáról szavaznak majd, Nebraskában az marihuána egészségügyi használata lesz a kérdés.

Megosztás

Már megint az oroszok

Brad Raffensperger, Georgia állam egyik vezető tisztviselője azt nyilatkozta a médiának:

Oroszországból származott a bombafenyegetés, amely miatt be kellett zárni két szavazóhelyiséget Fulton megyében.

Nem akarják, hogy tiszta és fair választásaink legyenek"

- nyilatkozta a politikus.

Állítására semmilyen bizonyítékot nem hozott fel.

(Guardian)

Megosztás

Fel akartak gyújtani egy szavazóhelyiséget

New York államban történt, hogy

egy elítélt bűnöző fel akart gyújtani egy szavazóhelyiséget, mivel nem engedték szavazni.

A rendőrség őrizetbe vette a férfit, anyagi kár, személyi sérülés nem keletkezett.

(AP)

Megosztás

Szaporodnak a problémák

Számos államban már el is kezdték a szavazatok összesítését, de ezzel kapcsolatosan is akadtak bőven technikai problémák.

A New York Times információi szerint Pittsburghben, Michiganben, Minnesotában, Virginiában és New Yorkban is voltak gondok szavazatszámlálás közben, volt, ahol a gépekkel, volt, ahol ezek szoftvereivel kapcsolatosan merültek fel problémák.

A voksolás menetét egyelőre ezek a tényezők nem befolyásolják.

Megosztás

Tényleg nagyon magas lehet a részvétel

Bár még mindig nincsenek pontos részvételi adatok, a billegő államokban helyszíni riportok, beszámolók és fotók alapján nagyon magas lehet a részvétel.

A CNN információi szerint délelőtt 10:30-ig körülbelül 35 ezren szavaztak Georgia állam Gwinnett megyéjében, 2020-ban 95 ezren szavaztak egész nap.

Mivel jellemző, hogy késő délután ugrik meg jelentősen a voksolók száma, nem kizárt, hogy rekordmagas lesz a részvétel.

Megosztás

Elmondta Donald Trump, szerinte mi lesz a mai választás végeredménye

Donald Trump republikánus elnökjelölt a választás esetleges kimeneteléről beszélt az amerikai sajtónak, miután leadta a szavazatát Floridában; a politikus arra számít, hogy fölényes győzelmet fog szerezni Kamala Harris demokrata jelölt fölött, de el fog húzódni a szavazatszámlálás.

Elmondta Donald Trump, szerinte mi lesz a mai választás végeredménye
Megosztás

Trump is leadta szavazatát

A republikánus elnökjelölt Floridában voksolt, a sajtónak azt mondta, hogy

a republikánus párt fölényes győzelmére számít.

Azt hallom, hosszú sorok kígyóznak [...]. Úgy néz ki, a republikánusok nagy erőkkel vonultak ki. Meglátjuk, hogy alakulnak a dolgok"

- mondta Donald Trump elnökjelölt.

(Sky nyomán)

Megosztás

Kormányzóválasztás is lesz

Az amerikai választópolgárok 11 kormányzó személyéről is döntenek ma, nyolc esetben nincs inkumbens jelölt, így a pozíció szabad.

A választók New Hampshire, Észak-Karolina, Indiana, Utah, Delaware, Missouri, Montana, Észak-Dakota, Vermont, Washington és West Virginia államokban szavaznak majd a vezető személyéről. Várhatóan minden államban marad hatalmon az inkumbens párt (8 republikánus, 3 demokrata), egyedül New Hampshire államban lehet valami verseny.

Megosztás

Újabb gondok Pennsylvaniában

Ezúttal Bedford megyében van gond a szavazat-számláló gépekkel, elvileg a probléma magában a voksolás menetében nem okoz fennakadást.

Bár Philadelphia vezetése gyors összesítést ígért, korábban arról is jöttek hírek, hogy Cambria megyében is gondok voltak a szavazógépekkel, itt a voksolást meg is kellett hosszabbítani.

Megosztás

... és megérkezett az első külföldi beavatkozási kísérlet is

Az FBI közben arra figyelmeztet: Oroszországhoz köthető dezinformációs weboldalak egy kamuvideót terjesztenek, melyen egy állítólagos arizonai szavazó csalásról panaszkodik.

Az FBI szerint a felvétel totális hamisítvány, nem Amerikában készült és nincs bizonyíték semmilyen csalásról a billegő államban.

Megosztás

Megjött az első bombafenyegetés

Egy perccel azután, hogy az előző poszt kiment, melyben azt írtuk, hogy nem jött még hír erőszakos cselekményről,

az a jelentés jött Georgiából, hogy bombafenyegetés miatt két szavazóhelyiséget is ki kellett üríteni.

Bombát nem találtak a hatóságok, a szavazási időt pedig kitolták két órával.

Megosztás

Gyűlnek a problémák

A kezdeti problémák után egyre több gondról jönnek hírek Amerikából, Floridában összeomlott a választási regisztrációs weboldal, Alabamában pedig rosszul nyomtatták ki a szavazólapokat és lemaradt az alkotmánymódosításokról szóló szavazás a hátoldalról.

Szerencsére külső beavatkozásról, erőszakos cselekményről, csalásról továbbra sem érkeznek hírek.

Megosztás

Joe Biden: menjetek szavazni!

A jelenlegi amerikai elnök is arra buzdította az amerikai választókat, hogy voksoljanak ma, szavazatukkal pedig támogassák a Demokrata Párt jelöltjét, Kamala Harrist.

Kamala Harris jelenleg Joe Biden alelnöke.

Megosztás

Nincs hackerfenyegetés

Cait Conley, a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-Biztonsági Ügynökség vezetője arról adott tájékoztatást, hogy nem érte említésre érdemes támadás az amerikai választási infrastruktúrát a kibertérben, egyelőre a rossz időjárás nagyobb fennakadásokat okoz.

(CNN)

Megosztás

Harris Atlantában beszél

A demokrata elnökjelölt arra buzdítja Georgia lakosságát, hogy menjenek el szavazni, közben pedig Donald Trumpot, republikánus ellenfelét kritizálta, anélkül, hogy megnevezte volna.

(CNN)

Megosztás

Nyugtatnak a pennsylvaniai hatóságok: lesz időben eredmény

Seth Bluestein, Philadelphia városi tanácsosa azt ígérte a CNN-nek: idén sokkal gyorsabban meg fogják számolni a leadott levélszavazatokat, mint 2020-ban, így

talán nem kell majd ismét négy napot várni, mire lesz eredmény Pennsylvaniából.

Szintén a CNN ír arról, hogy Cambria megyében (úgyszint Pennsylvania) a szavazógépekkel van gond, emiatt pedig meghosszabbították a szavazatleadás idejét több helyiségben is.

Pennsylvania nagyon fontos csatatér-állam lesz, hiszen az összes billegő közül innen jön a legtöbb elektori szavazat.

Megosztás

Az abortuszról is lesz szavazás

10 amerikai államban arról is lesz népszavazás, hogy a terhességmegszakításhoz való jogot emeljék-e be az állami alkotmányba. Florida, Colorado, Maryland, Arizona, Montana, Nebraska, Missouri, Nevada, New York és Dél-Dakota lesznek ezek az államok.

A terhességmegszakítás kérdése egyébként valószínűleg az elnökválasztás eredményét is befolyásolja majd: több amerikai portál írt arról helyszíni, választókkal készült interjúk alapján, hogy a nők körében kiemelten fontos a kérdés.

A választók úgy látják: a republikánusok hatalmának kiterjesztése veszélyezteti az abortuszhoz való jogot, ezért a kérdés miatt sok női szavazó teszi le a voksát a demokrata Kamala Harris mellett.

Megosztás

Meghalt a választás napján a Republikánus Párt megadonorja

Elhunyt ma Bernard “Bernie” Marcus, a Home Depot társalapítója, a Republikánus Párt egyik legnagyobb szponzora.

Meghalt a választás napján a Republikánus Párt megadonorja
Megosztás

Amerikai elnökválasztás 2024: máris gondok vannak

Az Egyesült Államok nagy részében órák óta nyitva vannak a szavazóhelyiségek, egyes körzetekben akár rekordmagas részvétel is lehet. A választások természetesen nem zajlanak teljesen komplikációmentesen, megjöttek a hírek különféle, - szerencsére egyelőre kisebb - problémákról.

Amerikai elnökválasztás 2024: máris gondok vannak
Megosztás

Négy amerikai állampolgár rendkívül különleges módon szavazhat az elnökválasztáson

Az Egyesült Államokban ma tartott 2024-es elnökválasztásra több tízmillióan adják le levélben a szavazatukat, arra azonban kevesen gondolnak, hogy néhány amerikai állampolgár a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodik a szavazás napján. Az állomáson szolgálatot teljesítő négy amerikai űrhajós természetesen nem esik el a szavazati jogától; ők is leadhatják a voksukat az USA következő elnökének személyére. A szavazás folyamata és technikai háttere ugyan egyedülálló kihívásokat jelent, de a NASA és a texasi törvényhozás együttműködésének köszönhetően megoldható - írta meg a Space.com.

Négy amerikai állampolgár rendkívül különleges módon szavazhat az elnökválasztáson
Megosztás

JD Vance szavazott

Donald Trump alelnök-jelöltje le is adta voksát Ohio államban, felesége és gyerekei jelenlétében.

A riportereknek azt mondta, ha ő és Trump nyer, "aranykor jöhet" Amerikában.

Megosztás

Több amerikai olajat importálhat Dél-Korea, ha Trump nyer

Dél-Kora kész fokozni az USA-ból származó kőolaj-importját, amennyiben Donald Trump nyeri az elnökválasztást. Az országot meglehetősen érzékenyen érintenék a Trump elnökjelölt által szorgalmazott vámok, ezért Dél-Korea igyekszik mindent megtenni a kapcsolat javítása érdekében.

Több amerikai olajat importálhat Dél-Korea, ha Trump nyer
Megosztás

Eljött az év legfontosabb napja - Mit jelent ez a befektetéseinknek?

Hamarosan kiderül, hogy melyik jelölt nyeri az amerikai elnökválasztást. Az előzetes várakozások szerint nagyon szoros lehet a verseny Donald Trump és Kamala Harris között, ám amíg az elmúlt egy hónapban Trump előretörésétől voltak hangosak a hírek, addig a finisben úgy tűnik, hogy Harris számára alakulnak kedvezően a dolgok. Elemzésünkben megnéztük, hogy mit hozhat a befektetéseinknek Trump, illetve Harris győzelme.  Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.

Eljött az év legfontosabb napja - Mit jelent ez a befektetéseinknek?
Megosztás

Már majdnem mindenhol lehet szavazni

Pár perce megnyíltak a szavazóhelyiségek Arizona, Iowa, Oklahoma, Texas, Colorado, Wisconsin, Tennessee, Nebraska, Arkansas, New Mexico, Utah, Mississippi államban, illetve Minnesota, Montana, Észak-Dakota és Dél-Dakota nagy részében.

Már csak Kaliforniában, Idahóban, Alaszkában, Washington államban és Hawaii-n várnak a választók a kezdésre.

Megosztás

Békés átmenetet kérnek a főügyészek

51 főügyész aláírásával ellátott nyilatkozat jelent meg ma, melyben a jogi szakemberek arra kérik a választókat, hogy bárki is nyeri meg ma a választást,

tiszteljék az embertársaik akaratát és az amerikai demokrácia működését annyira, hogy nem lázadoznak.

A békés hatalomátadás a jog uralmának legnagyobb testamentuma, egy olyan szokás, ami az országunk stabilitásának szívében áll"

- írják.

A nyilatkozat kétpárti támogatást élvez.

Megosztás

Biden a Fehér Házból követi a választást

A jelenlegi amerikai elnök feleségével, Jill Bidennel tölti majd az estét, a Fehér Házban.

Ez azért is érdekes fejlemény, mert úgy fest, az amerikai elnök nem lesz ott Kamala Harris és a Demokrata Párt eredményváró rendezvényén.

Kamala Harris Biden jelenlegi alelnöke, de az idős politikus nem kicsi párton belüli nyomás hatására mondott le az újbóli indulásról.

Megosztás

Várhatóan elég nagy lesz a részvétel

Konkrét számok még nem érkeztek a voksolással kapcsolatosan, de helyszíni fotók alapján igencsak úgy tűnik, hogy országos szinten jelentős lesz a részvétel a mai választáson. Főleg a billegő államokból érkeznek olyan fotók, melyeken hosszú sorok állnak a szavazóhelyiségek előtt; Pennsylvania, Észak-Karolina és Georgia lakossága például kifejezetten aktívnak tűnik.

Megosztás

Putyin egykori szövetségese soha nem látott rizikóról beszél: a béke vagy a harmadik világháború a tét ma Amerikában

Megszólalt Alexander Vučić szerb elnök az amerikai elnökválasztással kapcsolatban a Happy TV-nek. Szerinte az eredmény az egész emberiség számára döntő fontosságú lesz, mivel a béke vagy a harmadik világháború felé mozdulhat el a világ – írja az orosz TASZSZ.

Putyin egykori szövetségese soha nem látott rizikóról beszél: a béke vagy a harmadik világháború a tét ma Amerikában
Megosztás

Friss számok jöttek a leadott szavazatokról

A University of Florida adatai szerint

már 82 millió amerikai adta le a voksát a 2024-es választáson,

45 millió állampolgár szavazott személyesen és 38 millió levélszavazat került be a rendszerbe.

Megosztás

Újabb államokban lehet szavazni

Elkezdődött a voksolás újabb államokban: Arizona, Iowa, Louisiana, Minnesota, Dél-Dakota, Észak-Dakota, Oklahoma, Texas és Wisconsin államokban nyíltak meg részlegesen vagy teljesen az urnák, időzónáktól és a helységek méretére vonatkozó szabályok alapján.

Megosztás

A fogadóirodák szerint teljesen egyértelmű, ki fog nyerni a mai választáson

Miközben a közvélemény-kutatók fej-fej melletti küzdelmet jósolnak a mai amerikai elnökválasztásra, a fogadóirodák továbbra is fölényes Trump-győzelemre számítanak.

A fogadóirodák szerint teljesen egyértelmű, ki fog nyerni a mai választáson
Megosztás

Voksolásra buzdítanak a zászlóvivő jelöltek

Kamala Harris és Donald Trump is arra biztatja támogatóit, hogy menjenek el és voksoljanak ma, illetve bíztassanak másokat is arra, hogy tegyenek így.

Harris arról osztott meg információkat ma reggel X-oldalán (amerikai idő szerint), hogy lehet szavazni és segíteni a demokrata kampányt, Donald Trump a szavazóbázisát megszólító videókat tett közzé, melyben olyan kockázatokra figyelmeztet, melyek szerinte Amerikára leselkednek.

Megosztás

Újabb államokban kezdődött el a szavazás

Egyre több amerikai államban nyílnak meg a szavazóhelyiségek, köztük fontos billegő államokban is: Georgia, Pennsylvania és Michigan is várja a voksolókat.

Emellett lehet már szavazni Alabama, Delaware, Florida, New Hampshire, Illinois, Indiana, Kansas, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Missouri, Rhode Island, Dél-Karolina és Wyoming államokban is.

Van, ahol csak az állam egy részén nyitnak a szavazóhelyiségek, időzóna-különbségek miatt.

Megosztás

Kirúgták Trump egyik pennsylvaniai kulcsemberét

Kirúgták a Republikánus Párt egyik vezető tisztviselőjét a párt nyugat-pennsylvaniai szárnyában, mert kiderült róla, hogy a fehér felsőbbrendűségi eszmék híve.

A 24 éves Luke Meyer Trump aktivistájaként a billegő állam kampányának koordinálásáért, illetve a szavazók mozgósításáért volt felelős. Közben álnéven online podcasteket és fórumokat vezetett Richard Spencerrel, az egyik legismertebb amerikai fehér fajvédővel.

Pennsylvania olyannyira fontos billegő állam, hogy Kamala Harris demokrata elnökjelölt az utolsó hetét gyakorlatilag teljes egészében az itteni kampányára fordította.

(Politico nyomán)

Megosztás

Nem kizárt, hogy megint napokig el fog húzódni az amerikai elnökválasztás

Bár ideális esetben már holnap délelőttre tudhatjuk, hogy ki nyerte meg a 2024-es elnökválasztást, van olyan forgatókönyv, mely szerint ismét napokon át fog húzódni a végeredmény összesítése.

Nem kizárt, hogy megint napokig el fog húzódni az amerikai elnökválasztás
Megosztás

Nyitnak az urnák, hivatalosan elindult a választás napja

Hivatalosan is elkezdődött a választás napja az Egyesült Államokban: kinyitottak az urnák Connecticut, New Jersey, New York, Virginia államokban, valamint Vermont, Kentucky, Indiana és Maine egyes részein.

Egyes államokban, pl. Indianában és Kentuckyban két időzóna van, így az állam egy részében egy órával később kezdődik csak a szavazás.

Bár a személyes szavazás egyes területeken még csak most kezdődik, már 78 millió amerikai adta le a voksát levélszavazat formájában vagy előzetes voksokon keresztül.

Megosztás

Vihar lesz néhány billegő államban

Ma várhatóan vihar, záporeső, zord időjárás lesz két fontos billegő államban: Wisconsinben és Michiganben.

Ez azért fontos, mert ezekben az államokban alacsonyabb lehet a részvétel, az elektori rendszer miatt viszont talán kisebb hatása lesz a zord időjárásnak a végeredményre.

Megosztás

Nagyapja indiai szülőfalujában imádkoztak Kamala Harris győzelméért

Az anyai ágon indiai származású Kamala Harris nagyapjának szülőfalujában, Thulasendrapuramban egy hindu pap által végzett szertartás keretében imádkoztak a demokrata elnökjelölt győzelméért.

Ő egy közülünk. Győzni fog

– mondta egy helyi politikus.

Ha győzelmet arat, Kamala Harris nemcsak az Egyesült Államok első női elnöke, hanem első indiai származású elnöke is lesz.

(Reuters)

Megosztás

Nagyon szoros versenyt jelez előre a választási guru

Nate Silver választási szakértő utolsó előrejelzésében összesen 80 ezer szimulációt futtatott le a választásokkal kapcsolatban, amelyből 40 012-t nyert meg Kamala Harris. Ez az összes szimuláció 50,015 százalékát jelenti, ami nagyon szoros versenyt jelez előre.

Silver akkor szerzett népszerűséget, amikor a 2008-as elnökválasztáson 50 államból 49-ben jól jósolta meg a végeredményt. Ugyancsak jól jelezte előre a 2012-es és a 2020-as választások végeredményét, Donald Trump 2016-os győzelmére azonban mindössze 28 százalékos esélyt adott.

(The Guardian)

Megosztás

Még fél óra, és nyitnak a szavazóhelyiségek

Magyar idő szerint déli 12 órakor, amerikai keleti parti idő (ET) szerint reggel 6 órakor nyitnak a szavazóhelyiségek több államban is.

Ezek:

  • Connecticut
  • Indiana
  • Kentucky
  • Maine
  • New Hampshire
  • New Jersey
  • New York
  • Virginia

(CNN)

Megosztás

Mennyien szavaztak eddig?

Bár épp most kel fel a nap a választás napjára virradó reggelen a tengerentúlon és hamarosan nyílnak az első szavazóhelyiségek, érdemes megjegyezni, hogy

több mint 78 millió amerikai szavazott már előzetesen.

Erre főleg levélszavazatok formájában volt lehetőség, de egyes államokban korai személyes voksolásra is nyíltak szavazóhelyiségek.

Bár a levélszavazatok összesítése a 2020-as választáson nagyon elhúzta az eredményhirdetést, idén valamilyen vis major híján várhatóan előbb fogjok tudni, ki lesz Amerika 47. elnöke, hiszen az állami infrastruktúra felkészültebben várja a helyzet kihívásait.

Megosztás

Mi lesz a háborúval a választás után?

Az ukrajnai háború hangsúlyos kérdés az amerikai elnökválasztás során: Donald Trump a béketeremtő szerepében próbál tündökölni, miközben Kamala Harris Ukrajna hathatós támogatását és NATO-csatlakozásának elősegítését ígéri.

Arról, hogy Trump pontosan hogy képzeli el a békét, az elnökjelölt sosem beszélt nyilvánosan, de sajtóinformációk alapján a következőket lehet tudni:

  • A legelső infók szerint Donald Trump egyszerűen átengedte volna az elfoglalt területeket az oroszoknak és békére kényszerítette volna Ukrajnát a támogatás megvonásával.
  • Frissebb cikkek szerint Trump a fegyvertámogatások manipulálásával érte volna el azt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök leüljenek tárgyalni egymással. Ha az oroszok nem akarnak tárgyalni, több; ha az ukránok nem akarnak tárgyalni, kevesebb fegyvert küldött volna Ukrajnának. Azt nem tudni, hogy ekkor Trump a béke feltételeit konkrétan hogyan képzelte volna el.
  • A múlt héten a Financial Times írt arról cikket, hogy Trump valójában nem hagyná, hogy Ukrajna területet veszítsen: a 2015-ös minszki egyezményekből kiindulva autonóm zónákat hozna létre Ukrajnán belül, melyek ellenőrzését helyi önkormányzatok kvázi szabad kézzel végeznék. Trump a zónák és a béke betartatását, finanszírozását Európára bízná.

Bár Amerika támogatása fontos kérdés, arról, hogy béke lesz-e Ukrajnában, végeredményében Kijevnek és Moszkvának kell megállapodnia.

Azt azért érdemes megjegyezni, hogy eddig egyik oldal sem reagált pozitívan Trump béketerveire.

Megosztás

Mikor várhatók nagyobb fejlemények?

Miután Donald Trump és Kamala Harris is befejezték záró kampányrendezvényeiket, minimalizálódott az Amerikából érkező híráramlás.

Ennek egyetlen, jól érthető oka van: az Egyesült Államokban most éjszaka van; ahogy ezen sorok íródnak, Washingtonban szépen lassan hajnali fél 5-öt üt az óra.

Várható, hogy magyar idő szerint dél körül elkezdenek felpörögni a választással kapcsolatos események, azonban az első eredmények éjfél után érkezhetnek csak.

Megosztás

Elon Musk csúnyán bekavarhatott az elnökválasztásba

A Center for Countering Digital Hate nevű nonprofit szervezet jelentése szerint Elon Musk saját közösségi platformján, az X-en legalább 87 olyan posztot tett közzé 2024-ben, amelyek félrevezető információkat tartalmaznak az amerikai elnökválasztással kapcsolatban. A szervezet szerint ezek a bejegyzések mintegy 2 milliárd megtekintést generáltak idén.

Elon Musk csúnyán bekavarhatott az elnökválasztásba
Megosztás

Megismétlődhet, ami 2021 januárjában történt?

A 2020-as választást Donald Trump szerint elcsalták a demokraták, a manipulációval való vádaskodás pedig oda vezetett, hogy 2021. január 6-án megtámadták az elnök hívei a Capitoliumot. Bár kétségkívül Trump vádaskodása volt a leghangosabb és legdrasztikusabb, közel sem ő kezdte el győztes ellenfelét ily módon befeketíteni: Hillary Clinton a 2016-os választás után könyvet is írt arról, hogy szerinte Trump győzelmét valójában az oroszok és az FBI szállította le. Trump elnökségét pedig végig a személye elleni, néha kifejezetten súlyos károkat okozó tüntetések, forrongások kísérték.

Mivel a választás szorosnak ígérkezik és az amerikai közvélemény rendkívül polarizált, egyáltalán nem kizárható, hogy bármely jelölt győzelme esetén az ellentábor az utcára vonul, tüntet, rendőrökre támad, gyújtogat majd.

Vannak olyan államok, ahol készülnek is erre: a Trump elnöksége alatti zavargások egyik epicentrumában, Washington államban, már aktiválták is a nemzeti gárdát. Hasonló intézkedések Nevadában, Oregonban és Új-Mexikóban is történtek, emellett a kibervédelmi szakemberek is fokozott készültségben várják a fejleményeket.

Megosztás

Mit csinálnak ma az elnökjelöltek?

Hivatalosan is véget ért a választási kampány Amerikában, a két zászlóvivő jelölt a maga sajátos módján tervezi tölteni a következő órákat.

Kamala Harris demokrata jelölt a nap nagy részében rádiós interjúkat ad majd, este pedig elindul a Demokrata Párt eredményváró bulijára.

Donald Trump elnök Floridába megy, ahol az esti, West Palm Beachen szervezett eredményváró bulira készül majd.

Az eredményváró eseményeken várhatóan a pártelit mellett a legnagyobb pénzadományokat megmozgató donorok is részt vesznek majd.

(Sky)

Megosztás

A maga sajátos módján köszöntötte az amerikai elnökválasztás napját Észak-Korea

Észak-Korea az amerikai elnökválasztás napján, kedd reggel újabb teszteket hajtott végre több, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétával, amelyeket az ország nyugati feléből a Japán-tenger felé indított el – közölte kedden a dél-koreai hadsereg vezérkara.

A maga sajátos módján köszöntötte az amerikai elnökválasztás napját Észak-Korea
Megosztás

Balhé van Texasban

Texas állam megpróbálta megtiltani az amerikai szövetségi kormánynak, hogy választásfelügyelőket küldjenek a helyi voksolás monitorozására, egy szövetségi bíró azonban a republikánus többségű állam ellen döntött.

Texas arra hivatkozva kérte a felügyelők eltávolítását, hogy szerintük ez indokolatlan szövetségi szintű beavatkozás egy alapvetően állami szintű eljárásba, ez pedig alkotmányellenes.

Az igazságügyi minisztérium a bírói ítélet ellenére jelezte, hogy nem fognak Texasba megfigyelőket küldeni.

Hasonló próbálkozás a szintén republikánus vezetésű Missouri részéről is történt, de ők nemhogy elbukták a pert, de még kaptak mellé két szövetségi ellenőrt is, akik St. Louis választási folyamatait figyelik majd.

(Reuters nyomán)

Megosztás

Kiderült, meddig kell izgulnunk: ekkor hirdethetnek eredményt Trump és Harris között

Mivel az Egyesült Államokban a szövetségi választásokat is tagállami, illetve megyei szabályok mentén tartják, a FiveThirtyEight és az NBC összegyűjtötte, hogy a győztest eldöntő csatatérállamokban mikor számíthatunk eredményre. Természetesen ez attól is függ, hogy mennyire szorosnak bizonyul végül Donald Trump és Kamala Harris összecsapása, hiszen ha valamelyikük tarolna, ez hamar világossá válhat. Mindazonáltal számos államban változtattak a szavazatszámlálási szabályokon 2020-hoz képest.

Kiderült, meddig kell izgulnunk: ekkor hirdethetnek eredményt Trump és Harris között
Megosztás

Itt a Goldman Sachs jóslata az amerikai elnökválasztásra

Megtette tétjeit a Goldman Sachs az amerikai elnökválasztásra, és jóslatokat adott arra is, hogy melyik szcenárió esetén merre mozdulhatnak az amerikai tőzsdék - derül ki egy posztból az X-en.

Itt a Goldman Sachs jóslata az amerikai elnökválasztásra
Megosztás

Csökkent Trump előnye a fogadóirodáknál

Donald Trump támogatói előszeretettel hivatkoztak végig a kampány során arra, hogy miközben a közvélemény-kutató vállalatok megbízhatatlanok és szoros küzdelmet ígérnek, a fogadóirodák a republikánus jelölt fölényes győzelmét jósolják.

A Guardian összesítése szerint Trump előnye jelentősen csökkent az elmúlt napokban, bár meg kell hagyni, hogy még mindig fölényesen vezet.

Kamala Harris a fogadóirodák szerint átlagosan 41%-os eséllyel, Trump 59%-os eséllyel nyerheti meg a mai választást.

Megosztás

Választás van Amerikában – Kinek drukkolnak az oroszok?

Ahogy Oroszország és az ukrajnai háború fontos téma volt az amerikai választási kampány során, úgy Oroszországban (és természetesen Ukrajnában) is fontos téma a novemberi amerikai elnökválasztás, hiszen a háború további fejleményeit jelentősen megváltoztathatja egyik vagy másik amerikai vezető győzelme. Ennek kapcsán érdemes megnézni, a háborút vívó két országban kinek drukkolnak.

Választás van Amerikában – Kinek drukkolnak az oroszok?
Megosztás

Amerikai hírszerzés: az elnökválasztás kulcsterületein kezdtek kavarni az oroszok

Kedden amerikai választópolgárok tízmilliói szavazhatnak majd arról, hogy Kamala Harris vagy Donald Trump vezesse a jövőben a szuperhatalmat. Az amerikai hírszerzés jelentése szerint a kulcsterületeken terjesztenek kétes híreket az oroszok – közölte a Defense One.

Amerikai hírszerzés: az elnökválasztás kulcsterületein kezdtek kavarni az oroszok
Megosztás

Az EU-ban már nem félnek Trump visszatérésétől

Az Európai Unió zöldipari szereplői Donald Trump esetleges visszatérésére készülnek, ám továbbra is bíznak abban, hogy a globális klímatechnológiai verseny folytatódik. Szakértők szerint a republikánus elnökjelölt ígéretei ellenére nem valószínű, hogy teljesen eltörli a Biden-féle zöld beruházásokat ösztönző törvényt.

Az EU-ban már nem félnek Trump visszatérésétől
Megosztás

Trump befejezte az utolsó kampánybeszédét

Donald Trump republikánus elnökjelölt majdnem két órán át beszélt az utolsó kampányrendezvényén, a michigani Grand Rapidsben.

A politikus Amerika ellenfelire kivetendő magas tarifákat ígért, beszélt az illegális migrációval szembeni keményebb fellépésről is, illetve vezető demokrata politikusokat inzultált.

Trumpnak összesen több mint 900 kampányrendezvénye volt a 2024-es választási évre készülve.

Megosztás

Nate Silver utolsó jóslata

Megjelent Nate Silver választási modellező utolsó jóslata: az eddigi kutatások alapján lefuttatott, mintegy 80 ezer szimuláció után megállapította:

őszintén, nem lehet megmondani,

hogy ki fogja megnyerni a mostani választást.

Kamala Harrisnek 50,015%-os, Donald Trumpnak 49,985%-os győzelmi esélyt adott, ami lényegében döntetlen.

Megosztás

Van, ahol már a legrosszabbra számítanak: készültségben az amerikai nemzeti gárda

Három amerikai államban is készültségbe helyezték a nemzeti gárdát a mai választások miatt, illetve több helyen a rendőrség különleges bevetési egysége is bevetési készenlétben van.

Van, ahol már a legrosszabbra számítanak: készültségben az amerikai nemzeti gárda
Megosztás

Befutott az első eredmény New Hampshire-ből

A New Hampshire állam északi csücskében, az Egyesült Államok és Kanada határa mentén fekvő Dixville Notch nevű településen

1960 óta tart az a hagyomány, miszerint éjfélkor leszavaz a helység összes lakosa.

A voksoláson 4 republikánus és 2 pártregisztráció nélküli személy vett részt. A végeredmény döntetlen: hárman a demokrata Kamala Harrisre, hárman pedig a republikánus Donald Trumpra szavaztak.

2020-ban a település egyhangúan Joe Bidenre voksolt (5 szavazattal), míg 2016-ban Hillary Clinton 7-ből 4 szavazattal nyert (ketten Trumpra, egy ember pedig a libertárius jelölt mellé ikszelt).

(CNN)

Megosztás

Donald Trump utolsó kampánybeszédét tartja

Donald Trump republikánus elnökjelölt a választás előtti nap folyamán négy kampányeseményen vett részt. Járt Észak-Karolinában, majd a legfontosabb billegő államban, Pennsylvaniában két rendezvényt is tartott.

Minden bizonnyal a két-három yardos vonalnál vagyunk, és az egyetlen módja, hogy elszúrjuk, az az, ha önök elszúrják. Én átpasszoltam a labdát. Úgy értem, el kell menniük szavazni

- mondta Trump Pittsburghben a Hill szerint, Kelet-Pennsylvania egykori iparvárosában, ami Philadelphia után a demokraták második legfőbb bástyája.

A rendezvényen felszólalt a Fox News korábbi műsorvezetője, Megyn Kelly is, aki pár napja azért kritizálta a republikánus kampányt, amiért nem tesz eleget a nők meggyőzéséért. Kelly Trumpot dicsérve kijelentette, az exelnök "a nők védelmezője lesz, ezért szavazok rá."

Trump ezelőtt a jelentős latino lakossággal bíró pennsylvaniai Readingben is megjelent, kampányának záróakkordja pedig ugyanaz, mint 2016-ban és 2020-ban: a michigani Grand Rapids. Itt pár perccel ezelőtt lépett színpadra a republikánus zászlóvivő.

Megosztás

Mi a helyzet most a billegő államokban?

A választások kimenetele szempontjából kiemelt fontossággal bírnak azok az államok, ahol egyik nagypártnak sem borítékolható a győzelme: ezek az úgynevezett „billegő államok” (angolszász forrásokban "swing states".)

A 2024-es választás eredményét várhatóan hét billegő állam dönti majd el, Nevada, Arizona, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania, Észak-Karolina és Georgia. Ezek az államok összesen 93 elektort delegálnak majd.

A billegő államokban most (is) extrém kiélezett a küzdelem, négy államban mérik Donald Trump szűk előnyét (Nevada, Arizona, Georgia, Észak-Karolina), míg Michiganben és Wisconsinban Kamala Harris vezet.

A legizgalmasabb fejlemény, hogy ma reggelre

a közvélemény-kutatók kihozták Pennsylvaniát döntetlennek, így még "no toss-up" térképek alapján (ahol szűk többséget is abszolút többségnek húznak be) is lehetetlen kimenetelt prognosztizálni.

Megosztás

Hiába a kiélezett verseny, akár fölényes győzelem is születhet a mai választáson

Az elektori rendszer sajátosságaiból és a közvélemény-kutatások megbízhatatlanságából fakadóan akár az is előfordulhat, hogy Donald Trump republikánus vagy Kamala Harris demokrata elnökjelölt fölényes győzelmet szerez a mai amerikai elnökválasztáson.

Hiába a kiélezett verseny, akár fölényes győzelem is születhet a mai választáson
Megosztás

Amerikai elnökválasztás 2024: itt van az 5 legfontosabb tudnivaló

Ma fontos választás lesz Amerikai Egyesült Államokban: Donald Trump, a Republikánus Párt és Kamala Harris, a Demokrata Párt jelöltje megmérkőznek egymással az elnöki székért. Ahhoz, hogy az egyik jelölt győzzön, 270 elektori szavazatot kell begyűjtenie az 538-ból. Emellett a 100-ból 34 szenátusi és mind a 435 képviselőházi helyről is döntenek az amerikai választópolgárok. Vegyük sorra a legfontosabb információkat az amerikai elnökválasztás mai menetrendjével kapcsolatosan.

Amerikai elnökválasztás 2024: itt van az 5 legfontosabb tudnivaló
Megosztás

Dícsérik Biden munkáját, de nagyon súlyos terhet hagy a demokrata elnök maga mögött

Joe Biden leköszönő elnök legjelentősebb gazdaságpolitikai öröksége az elszálló költségvetési hiány: békeidőben akkora deficitet még egy kormány sem hozott össze, mint a jelenlegi. A kiadásokat a kamatköltségek emelkedése és a hadügyi kiadások emelkedésének szükségessége is megdobta, ám a demokrata kormány emellett szociális- és egészségügyi programokra is sokkal többet költött elődeinél. A költségvetési élénkítés alighanem hozzájárult a gazdasági növekedéshez, de Biden intézkedései között találunk olyat, amelynek növekedésgerjesztő hatása ennél is jelentősebb és tartósabb lehetett, holott nem is ez volt a célja. Nemcsak magában a gazdaságban, de a gazdaságpolitikában is történelmi jelentőségű volt az elmúlt négy év.

Dícsérik Biden munkáját, de nagyon súlyos terhet hagy a demokrata elnök maga mögött
Megosztás

Elindult Harris utolsó kampányeseménye

A demokrata elnökjelölt Pennsylvaniában kampányol, ezen a csatatér-államon akár a választás kimenetele is múlhat. Harris gyakorlatilag egy hete folyamatosan járja az államot és ennek különféle pontjain beszél.

A politikus főleg azt ígérte választóinak a turné során, hogy véget vet a szerinte Trump által generált megosztottságnak, mivel úgy látja, az amerikaiaknak elege van abból, hogy "egymásra mutogatnak". Utolsó kampánybeszéde épp most zajlik.

A rendezvényt Lady Gaga énekesnő nyitotta meg.

Megosztás

Bizarr incidens történt az amerikai csatérállamban: szavazatszámlálót vitt el az FBI

Bombatámadással való fenyegetőzés miatt letartóztattak és vádat emeltek egy szavazóhelyiségben dolgozó önkéntes ellen Georgia államban – értesült a CNN.

Bizarr incidens történt az amerikai csatérállamban: szavazatszámlálót vitt el az FBI
Megosztás

A billegő államok

A 2024-es választás eredményét várhatóan hét billegő állam dönti majd el, Nevada, Arizona, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania, Észak-Karolina és Georgia. Ezek az államok összesen 93 elektort delegálnak majd.

A legtöbb államban extrém kiélezett a küzdelem: Pennsylvaniában például egész konkrétan fej-fej mellett 48,2%-on mérik Donald Trumpot és Kamala Harrist is a 270-to-win átlagolt pollokat mutató térképén.

Emellett négy államban (Nevada, Georgia, Észak-Karolina, Arizona) Trump előnyét, két államban Harris előnyét (Wisconsin, Michigan) mérik, de a különbség olyan kicsi (a legnagyobb 1,8%), hogy lehetetlen győztest prognosztizálni.

bill1
Megosztás

Masszív erősítést kapott Donald Trump a választás véghajrájában

Joe Rogan, a világ legnagyobb elérésű podcastere nyíltan bejelentette, hogy Donald Trump republikánus elnökjelöltet támogatja.

Masszív erősítést kapott Donald Trump a választás véghajrájában
Megosztás

A legfontosabb kérdések

Kik a jelöltek?

Bár több amerikai párt is állított jelölteket, a választási rendszer sajátosságai miatt idén is a Demokrata Párt és a Republikánus Párt az esélyes arra, hogy jelöltet delegáljon fontos döntéshozói pozíciókba.

Bár a törvényhozás két kamarájának összetétele is változik, a fő kérdés nyilván az, hogy ki lesz a következő elnök:

a demokraták Kamala Harrist, Joe Biden alelnökét, a republikánusok Donald Trumpot, az Egyesült Államok 45. elnökét indítják.

Mi dönti el a választást?

Az Egyesült Államokban úgynevezett elektori rendszer működik, vagyis nem az dönti el, ki nyeri az elnökválasztást, hogy összesen melyik jelöltre mennyi szavazatot adnak le a szavazásra jogosult állampolgárok.

Minden állam eltérő számban delegálhat elektorokat, összesen 538 elektor adja le a voksát egyik vagy másik jelöltre.

270 elektort kell megszereznie valamelyik jelöltnek, hogy 2025. januárjában elnökké válhasson.

Mit mutatnak a pollok?

A közvélemény-kutatások szerint nagyon kiélezett küzdelem lesz Amerikában:

gyakorlatilag lehetetlen megjósolni előre a pollok alapján, ki fog nyerni.

A választás utolsó hetén végzett országos kutatások többnyire Kamala Harris szűk előnyét mérik, a billegő államok többségében viszont Trump vezet, hajszállal.

Mikor lesz eredmény?

Az első szavazóhelyiségek várhatóan magyar idő szerint éjjel 1 órakor zárnak, az első (rész-)eredmények ezt követően már el is kezdhetnek érkezni.

Ha minden terv szerint halad, akár már holnap délelőtt eldőlhet, ki lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

A 2020-as választás emlékezetes volt arról, hogy majd’ öt napig nem lehetett tudni, ki nyert, hiszen a levélszavazatok összesítése rendkívül elhúzódott. Bár most is rendkívül nagy a levélszavazatok száma (több mint 75 millió ember szavazott előzetesen), jó esély van rá, hogy gyorsabban lesz eredmény.

Megosztás

Kövesse nálunk a választás fejleményeit percről percre!

Ma elnökválasztás lesz Amerikai Egyesült Államokban: Donald Trump, a Republikánus Párt és Kamala Harris, a Demokrata Párt jelöltje megmérkőznek egymással a Fehér Házért.

Ahhoz, hogy valaki győzzön, 270 elektori szavazatot kell begyűjtenie az 538-ból.

Az elnök személye mellett a 100-ból 34 szenátusi és mind a 435 képviselőházi helyről is döntenek az amerikai választópolgárok.

A Portfolio élőben követi a választás eseményeit éjjel-nappal, tartson velünk a hírfolyamban!

Kiszámoló

Mi újság a Curve-vel?

Sok évvel ezelőtt megjelent a Curve pénzügyi szolgáltató, ami akkor még egy nagyon jó ajánlat volt, egyetlen kártya alá sok másik bankkártyát tudtál berakni, ráadásul mobiltelefonos fizet

Buxelliott - Elliott Wave Hungary

Bux - '24.11.04

Egy \"Rising Wedge\", egy fordulós divergencia, egy lehetséges DKK, egy kialakulás előtt álló alacsonyabb tető, mindez megerősítve egy short indikátor-konfiguráció trigger lehetőségével, mel

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megszólalt a kormány a nyugdíjkorhatárról, a Nők40-ről és a 13. havi nyugdíjról
Opening event for the project EUYOU – 1st BRUXINFO Day
2024. november 8.
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
Választás az amerikai Dixville Notch-ban, New Hampshire-ben 2024. november 5-én.