A háromoldalú légi gyakorlatra azt követően került sor, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető csütörtökön személyesen felügyelte a Hvaszong-19 interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) indítását. A rakéta Észak-Korea legnagyobb és leghosszabb hatótávolságú nukleáris fegyvere, amely japán becslések szerint akár 9320 mérföld megtételére is képes lehet. Válaszul az amerikai légierő B-1B Lancer bombázóját a dél-dakotai Ellsworth légibázisról indították útnak. A repülőgép a koreai-félszigettől délre, Japán fő szigetétől nyugatra található légtérben hajtotta végre a gyakorlatot.
A B-1B nem hordozhat nukleáris fegyvereket, közel 35 tonnányi hagyományos fegyverzet szállítására alkalmas, ami a legnagyobb kapacitás az amerikai légierő állományában.
A gyakorlat során az amerikai bombázót négy japán F-2-es, négy dél-koreai F-15K, valamint három, Dél-Koreában állomásozó amerikai F-16-os vadászrepülőgép kísérte. Az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni Parancsnoksága (INDOPACOM) közleményben hangsúlyozta a három nemzet elkötelezettségét a biztonságos, szabályokon alapuló és nyitott indo-csendes-óceáni térség mellett.
Három nemzetünk abszolút elkötelezettséget tart fenn a biztonságos, szabályokon alapuló és nyitott indo-csendes-óceáni térség közös víziója mellett
- áll a parancsnokság közleményében.
A gyakorlat egyértelműen az észak-koreai ICBM kilövésére volt válasz. Szöul megerősítette, hogy fokozza biztonsági együttműködését Washingtonnal és Tokióval az észak-koreai fenyegetések elhárítása érdekében. A japán média szerint ez volt a negyedik alkalom idén, hogy az amerikai hadsereg bombázókat vezényelt a Koreai-félsziget közelébe. Az előző három alkalomra április 2-án, június 5-én és október 1-jén került sor, amikor B-1B Lancer és B-52H Stratofortress típusú gépeket vetettek be. A vasárnapi gyakorlat befejezése után az amerikai bombázó visszatért bázisára. Katonai repülőgép-nyomkövetők szerint eredetileg két bombázót terveztek bevetni, de az egyik a gyakorlat felénél visszafordult Dél-Dakota felé, feltehetően technikai problémák miatt.
Címlapkép forrása: Master Sgt. William Greer, via Wikimedia Commons