A brit Focaldata cég, amely több mint 31 000 választót kérdezett meg az elmúlt hónapban, az úgynevezett MRP (multilevel regression and post-stratification) modell segítségével állította elő az adatokat, mely módszer az utóbbi években az Egyesült Királyságban vált népszerűvé és megbízhatóvá – írja a Politico, mely az eredményeket publikálta. Ezek alapján Harris marginális előnnyel ugyan, de a legtöbb kulcsfontosságú államban vezet.
A legújabb amerikai választási előrejelzések:
- Michigan: Harris közel 5 pontos előnnyel vezet Trump előtt.
- Nevada: Harris 2 pontos előnnyel vezet.
- Pennsylvania és Wisconsin: Harris csekély előnnyel áll az élen.
- Georgia és Észak-Karolina: Trump minimális különbséggel vezet Harris előtt.
- Arizona: Az MRP modell és a szokásos állami közvélemény-kutatások eltérő eredményt mutatnak, nagyon szűk Trump- vagy ugyanilyen kicsi Harris-előnnyel.
Érdekesek a Focalpoint által kimutatott szavazói preferenciák. Harris különösen népszerű az idősebb fehér női szavazók körében, míg Trump fiatalabb fekete és spanyolajkú férfiak között tett szert támogatottságra. Az eredmények a demokraták felé billennek, de rendkívül szoros a verseny az eredmények.
A kutatók szerint annyira a hibahatáron belül van az eredmény, hogy az akár Trump győzelmét is jelezheti.
Módszertani jellemzők és kihívások: Az MRP módszer, amelyet a brit YouGov fejlesztett ki és a 2017-es brit választásokon sikeresen alkalmaztak, egy masszív mintavételre épül, amely demográfiai adatok alapján képes állami szintű előrejelzéseket nyújtani. A módszer nehezebben alkalmazható az Egyesült Királyságban a 650 parlamenti választókerület miatt, az Egyesült Államok esetében viszont hatékonyabb lehet a csupán 50 államra vonatkozó előrejelzések elkészítése során.
A Focaldata elemzése szerint a közvélemény-kutatók jelenleg „herding” jelenséget mutatnak, azaz a biztonság kedvéért a 50-50 arány körülire állítják eredményeiket, hogy elkerüljék a bírálatokat, ha pontatlan előrejelzéseket adnának.
Ahogy arról írtunk, a korábbi tapasztalatok alapján a felmérések rendre a demokrata elnökjelöltek javára tévedtek 2016-ban és 2020-ban, míg a 2022-es félidei választásokon a Republikánus Párt javára tévedtek.
A Focaldata és más brit közvélemény-kutatók korábbi tapasztalatai vegyesek: míg bizonyos esetekben helyesen jelezték előre a meglepő fordulatokat, más esetekben a módszer hatékonysága megkérdőjeleződött.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio