A Kreml hagyományosan már két évvel a parlamenti választások előtt meg szokta kezdeni a készülődést. Így volt ez 2019-ben, amikor több pártot is létrehoztak, amelyeket 2020-ban bejegyeztek. Ezek aztán részt vettek a regionális választásokon, így már nem kellett aláírásokat gyűjteniük a 2021-es Duma-választásokra.
Egy politikai stratéga, aki az elnök politikai csapatának is dolgozik, így írta le a mostani helyzetet: „Jelenleg senkinek sincs fogalma arról, hogy mi fog történni a háborúval. Ha még mindig tart, akkor olyan erőre lesz szükségünk, amely erősen támaszkodik az ultrapatriotizmusra: egy új pártra vagy egy kissé átalakított Igazságos Oroszországra [orosz álellenzéki párt].
Ha a háború addigra véget ér, akkor mérsékeltebb erőkre lesz szükségünk.
És ha véget ér, akkor milyen feltételekkel? Ez is sokat számít – de ez inkább az Egységes Oroszország platformja szempontjából releváns. Mi legyen a zászlajukon – az új területek újjáépítése, vagy a háború előtti életszínvonalhoz való visszatérés?”
Az Egységes Oroszország vezetőségéből egy forrás szintén megerősítette, hogy a párt jelöltállítása a fronton kialakult helyzettől is függ majd.
Katonák lesznek a csúcson, vagy olyanok, akik a békeidőhöz való visszatérést szimbolizálják, mint a miniszterelnök?
– mondta a forrás a technokrata kormányfőre, Mihail Misusztyinra utalva.
Egy a Putyin-vezetéshez közeli forrás arról beszélt, hogy a legtöbben már szeretnének pontot tenni a háború végére – az erről szóló beszéd különösen az ukrán erők kurszki inváziója óta erősödött meg. Ugyanakkor ha véget ér a háború, az orosz vezetésnek el kell gondolkodnia arról, mik is lesznek az ország következő céljai.
Az üzleti vezetők körében hasonló beszélgetések zajlanak. Egy kormányhoz közeli forrás szerint most csak rövid távra tudnak tervezni, miközben szankciók sújtják az országot. A kivonult nyugati vállalatok eszközeit már megszerezték, új javak pedig már nincsenek.
Minden kezd stagnálni
– mondta a forrás.
Egy Kreml-közeli forrás szerint az orosz felsővezetésben a béketárgyalásokra való hajlandóság nagyobb, mint augusztusban, amikor a kurszki ukrán invázió elindult, ami kisebb sokkot okozott a Kremlben. Egy kormányközeli forrás szerint ha Putyin úgy dönt, hogy tárgyalásokba kezd, azt nem a gyengeség pozíciójából fogja tenni.
Azonban a Meduza egyetlen forrása sem gondolja azt, hogy a béketárgyalások a belátható jövőben elindulhatnának.
Egyes források szerint az orosz vezetés most az amerikai elnökválasztás végeredményére vár. Egy Kreml-közeli politikai stratéga szerint az amerikai választások mindig referenciapontként szolgáltak a Kreml számára, de szerinte irracionális arra várni, hogy Donald Trump majd mindent megold számukra.
Címlapkép forrása: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki hivatal pool/Alekszandr Kazakov