Oroszország a több mint két éve húzódó ukrán háborúban csak úgy volt képes fenntartani a jelentős mennyiségű elvesztett haditechnikai eszköz pótlását, hogy a meglévő, a szovjet korszakból visszamaradt, szolgálatból kivont platformokat reaktiválta.
Ezek a harcjárművek azonban igencsak eltérő állapotban maradtak az utókorra – egyes példányaik például maximum alkatrészként hasznosíthatóak újra. Épp ezért Moszkva úgy döntött, elsőként a jobb állapotú eszközöket állítja helyre, csúcsra pörgetve ezzel az orosz hadigazdaságot.
OSINT-elemzők friss adatok alapján, az orosz haderő fő gyalogsági harcjárművével (IFV), a BMP-kel kapcsolatban megállapították,
a könnyen javítható platformok elfogytak, az iparág kibocsátási rátája pedig lassú csökkenésbe kezd.
A háború kezdete óta 2500 IFV-t távolítottak el a raktárokból, míg kb. 3700 (főként BMP-1-es) gyalogsági harcjármű visszamaradt. Ezek raktárokon, illetve a javítóbázisokon való mozgását monitorozva nagyon úgy tűnik, lassulni kezdett a frontra küldött eszközök mennyisége.
Az OSINT-elemzők ezért a következő megállapításokat tették:
- Oroszország a legjobb állapotú BMP-ket már kiürítette a raktárokból. A maradék felújítása több időt vesz igénybe, mivel sok megmaradt egység rossz állapotban van, egyeseket ezek közül használhatatlannak fognak minősíteni.
- A BMP-3-asok szállítása fog a leginkább lassulni, mivel a Kurganmash kénytelen a gyártásra koncentrálni, lévén nem igazán maradt raktározott példány.
- Moszkva ennek következtében több páncélozott járművet kérhet szövetségeseitől, például Észak-Koreától, amelyek 2025-ben kerülhetnek bevetésre. Az Egyesült Arab Emírségek által szállított páncélozott járművekről szóló legutóbbi hírek ezt az elméletet támasztják alá.
Bár az elemzők ezúttal a gyalogsági harcjárművek készletét vették górcső alá, alapvetően az összes haditechnikai eszköz esetében megfigyelhető, hogy a helyreállítási ütem lassuló tendenciákat mutat Oroszországban, vagy a raktári készletek a végüket járják. Egyes eszközök – mint a rakéta-sorozatvetők – esetén az orosz képességvesztés akár évekig is elhúzódhat, a gyalogsági harcjárművek hiánya azonban úgy tűnik, sokkal korábban gyakorolhat hatást a harctéri helyzetre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images