A vállalat vezetése sürgősen új beszállítókat keres, miután a kínai lépés az egyetlen beszállítóra alapozott akkumulátorok szállítását is ellehetetlenítette. Adam Bry vezérigazgató már a Biden-kormányzathoz fordult segítségért, és a múlt héten személyesen találkozott Kurt Campbell külügyminiszter-helyettessel, valamint a Fehér Ház vezető tisztviselőivel.
A vezérigazgató egy, az ügyfeleknek címzett feljegyzésben úgy fogalmazott:
Ez egy tisztázó pillanat a drónipar számára. Ha valaha is volt kétség, ez az akció világossá teszi, hogy a kínai kormány fegyverként fogja használni az ellátási láncokat, hogy érdekeit a mi érdekeinkkel szemben érvényesítse.
Az amerikai kormányzat aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kína megzavarja az amerikai ellátási láncokat és az FPV-drónok Ukrajnának történő szállítását.
Az október 11-én bevezetett kínai szankciók több amerikai vállalatcsoportot is sújtottak, köztük a Skydio-t,
megtorlásul azért, mert Washington jóváhagyta a harci drónok Tajvanba történő eladását.
A kínai hatóságok e lépés keretein belül felkeresték az amerikai vállalatók beszállítóit, köztük a Dongguan Powerampot - a japán TDK leányvállalatát, amely drónok akkumulátorait gyártja -, és felszólították őket, hogy szakítsák meg a kapcsolatot. Ennek következtében a Skydio kénytelen volt racionalizálni a drónokhoz szállított akkumulátorok számát, és közölte ügyfeleivel, hogy tavaszig nem számít új beszállítókra.
A San Mateo-i székhelyű cég vállalati és kormányzati ügyfeleknek, köztük az amerikai hadseregnek értékesít. Több mint 1000 drónt küldött Ukrajnába hírszerzési és felderítési célokra. A Skydio legújabb modellje, az X10 az első olyan amerikai drón, amely átment a legújabb elektronikai hadviselési teszteken is, vagyis nehezen zavarható EW-eszközökkel. Kijev ezért több ezer darabot rendelt belőlük.
Az amerikai kongresszus megegyezés helyett a kereskedelmi háború elmélyítését fontolgatja: jelenleg egy olyan jogszabályon dolgoznak, amely megtiltaná az amerikaiaknak, hogy kínai DJI-drónokat vásároljanak. Egy amerikai tisztviselő szerint:
Gyanítjuk, hogy a Skydio azért került Peking célkeresztjébe, mert a DJI versenytársának tekintik.
Peking az elmúlt években több amerikai védelmi vállalatot, köztük a Lockheed Martint, a Raytheont, a Boeinget és az Anduril Industriest is szankciókkal sújtotta, amiért fegyverrendszereket értékesített Tajvannak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio