Ukrajna délkeleti részén az oroszok a háború eleje óta nem látott sebességben szereznek meg területeket, ez pedig egyre több aggodalomra ad okot a nyugati szövetségesek körében is. A nyílt forráskódú adatokból dolgozó OSINT-elemzők egyenesen úgy jellemezték a helyzetet, hogy Kijev számára „zord”.
Az elmúlt hét rendkívül nehéz volt az ukránok számára - az oroszoknak sikerült áttörniük az ukrán védelmet különböző területeken
– mondta Emil Kastehelmi, a finnországi székhelyű Black Bird Group elemzője. Hozzátette, hogy Moszkva lassú, felőrlő hadműveletei lassan elérik a céljukat, mivel Ukrajna már nem képes tartani az állásokat a támadókkal szemben. Október 29-én az orosz csapatok elfoglalták a háború előtt még nagyjából 20-25 ezer fős lakosságú Szeljdovét, ehhez pedig mindössze három hétre volt szükségük. Korábban ennél kisebb településeknél is hónapokon keresztül időztek az orosz fegyveresek. Bár Kijev ezt a veszteséget egyelőre még nem erősítette meg hivatalosan, de az ukrán források szinte egyöntetűen beszámoltak arról, hogy az erről szóló hírek igazak.
Más ukránbarát oldalak is elmondták, hogy egyre gyorsabbá válik az oroszok előrenyomulása Pokrovszknál, miközben egyáltalán nem látszik, hogy hogyan és mikor lehetne megállítani a támadásokat. A Deep State adatai szerint egyetlen hét alatt 196,1 négyzetkilométer felett vette át Moszkva az ellenőrzést, ez az egyik leggyorsabb területi változást mutatja az ukrajnai orosz invázió kezdetei óta. A Donbaszban ráadásul nem itt zajlanak nagyszabású hadműveletek egyedül, Torecknél, Csasziv Jarnál és immár dél felől is egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az oroszok.
Az is gondot okoz a védelem számára, hogy
azok a pozíciók, ahová vissza kell vonulniuk, már kevésbé megerősítettek, mint a korábbiak, ezért attól kell tartani, hogy súlyosabb nyomásgyakorlás esetén ezeket könnyebben áttörik Moszkva fegyveresei.
Kastehelmi szerint könnyen hólabda-effektussá válhat a helyzet, de ennek egyelőre nem mutatkoznak a jelei. Szerinte a gyors nyomulást még mindig nem lehet a klasszikus értelemben vett áttörésnek nevezni, ehhez további erőkre lenne szükség a területen.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images