Az orosz-ukrán háború, az iráni rakétatámadások Izrael ellen és a húszik vörös-tengeri tevékenysége együttesen nagyobb tempóban apasztják az Egyesült Államok légvédelmi rakétakészleteit, mintsem hogy védelmi ipara képes lenne pótolni azokat.
Amerikai tisztviselők közlése szerint a hajóról indítható elfogórakétákból mintegy 100 darabot használtak fel a Hamász 2023-as támadása óta. De az Egyesült Államok jelentős mennyiségű rakétával támogatta Ukrajnának adományozott PAC-2-es és PAC-3-as Patriot rendszereit, illetve Izrael légvédelmét is.
Bár az amerikai védelmi minisztérium nem hozta nyilvánosságra a készleteit az érintett rakétákkal kapcsolatban, a Wall Street Journal értesülései szerint egyre nagyobb aggodalmakat vált ki a Pentagonban az, hogy a gyártás üteme nem képes tartani a lépést a felhasználással.
Ezzel párhuzamosan pedig az Egyesült Államok hihetetlenül sebezhetővé válna egy esetleges Csendes-óceáni (kínai) konfliktusban.
Az Egyesült Államok nem fejlesztett ki olyan védelmi ipari bázist, amely egy nagyszabású lemorzsolódási háború lebonyolítására szolgálna Európában és a Közel-Keleten, miközben megfelelt volna saját felkészültségi normáinak
- mondta Elias Yousif , a Conventional Defense Program munkatársa és igazgatóhelyettese.
Az amerikai hadiipar ugyanakkor nem hajlandó a termelés volumenének felfuttatása érdekében új gyártósorokat nyitni, mivel továbbra sincs biztosítva az, hogy a Pentagon hosszú távon nagy mennyiségben vásárolna tőlük.
Az is jelentős problémát jelent, hogy nem csak az Egyesült Államok, hanem egyes esetekben akár 14 másik, szövetséges ország is rendelkezik megrendelésekkel az amerikai fegyverekből.
Egy évnyi SM rakétát használtunk el a Közel-Keleten, holott ezeknek a rakétáknak a Kína elleni újrafegyverkezésünk részét kellene képezniük
– jelentette ki Mark Montgomery, nyugalmazott haditengerészeti katonatiszt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images