Zelenszkij „Győzelmi Tervének” szinte minden pontját lesöpörték a nyugati hatalmak az elmúlt időszakban: többek között országa nem kapott meghívást a NATO-ba, és engedélyt sem Oroszország mélyén fekvő katonai célpontok bombázására.
A New York Times-nak nyilatkozó elemzők azonban inkább belpolitikai üzenetként tekintenek a tervezetre. Állításuk szerint Zelenszkij saját közvéleményét készíti fel az oroszokkal való tárgyalások megkezdésére, miközben a megfelelő bűnbakot is tálcán kínálja Ukrajna lakosságának, miszerint a Nyugat elzárkózása miatt kényszerült az oroszokkal való megegyezésre.
Az amerikai tisztviselők ugyanakkor elégedetlenek a győzelmi tervvel titkos pontjaival kapcsolatban, mint például a „nem nukleáris elrettentő csomag” részleteivel.
Ebben ugyanis Volodimir Zelenszkij Tomahawk rakétákat kérvényezett Washingtontól.
A Tomahawk rakéták 2500 kilométeres lőtávolsággal rendelkeznek (ez nagyjából hétszerese az ATACMS-rakétáknak, amelyből néhány tucatnyit már átadott az Egyesült Államok), amellyel Ukrajna képes lenne csapást mérni Oroszország nukleáris és egyéb katonai létesítményeire.
Ugyan ezt a jelenlegi háborúban elméletben nem használnák (hiszen az elrettentés része), a Tomahawkok orosz határra telepítése alighanem egy újabb (bár az elmúlt két évben gyakran átléphető) vörös vonalat jelentene Moszkva számára.
Ráadásul az ezzel együtt átnyújtott lista, amely az Oroszországon belüli célpontokat tartalmazta, jóval meghaladta azon rakéták számát, amelyet az Egyesült Államok képes lenne szállítani anélkül, hogy kockáztatná saját biztonságát, legyen szó akár az ATACMS-, akár a Tomahawk-készletről.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images