A globális rádióteleszkópok hálózatából álló Event Horizon Telescope (EHT) 2022-ben rögzítette a Tejútrendszer közepén található Saggitarius A*-ról készült első képet, amelyen egy izzó fánkhoz hasonló struktúra látható. Ez a struktúra az égitest akkréciós korongja, amelyet a hatalmas gravitáció által felemésztett anyagok gyors áramlása hoz létre.
BREAKING: Astronomers have captured the first direct image of Sagittarius A*, the supermassive black hole at the center of our Milky Way galaxy pic.twitter.com/UQJi92rzQY
— UberFacts (@UberFacts) May 12, 2022
Fontos megjegyezni, hogy a szó szoros értelmében egy fekete lyuk közvetlenül észrevehetetlen az emberi szem számára, ugyanis annak rendkívül erős gravitációs mezeje elől a fény sem képes megszökni. Ennélfogva a fotón is látható fényes karika közepén valójában az objektum árnyéka található, körülötte az izzó gyűrűvel.
Az új kutatás azonban arra a következtetésre jutott, hogy
a valóságban az izzó anyag szerkezete a Saggitarius A* körül valójában nem egy olyan szabályos gyűrű, mint ahogy azt az elkészített kép is mutatja.
Miyoshi Makoto, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium adjunktusa és kollégái szerint a fekete lyuk egy hosszúkás akkréciós koronggal rendelkezik, amelynek oka a megfigyelések szerint, hogy a korong valójában rendkívül gyorsan, a fénysebesség körülbelül 60 százalékával forog.
A kutatók szerint a gyűrűs kép részben az EHT képelemzése során elkövetett hibákból adódhatott, és nem feltétlenül tükrözi a tényleges csillagászati struktúrát. Az EHT képének létrehozásához a Föld különböző pontjain elhelyezkedő rádióteleszkópokat kombináltak, lényegében egy bolygó méretű virtuális teleszkópot alkotva.
Az új tanulmány szerzői új módszerekkel elemezték az EHT adatait, amivel eltérő eredményre jutottak, azonban a szakemberek hangsúlyozzák, hogy a további kutatások szükségesek ahhoz, hogy jobban megértsük a fekete lyukak működését.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images