A Global Tree Assessment keretében több mint ezer szakértő dolgozott együtt világszerte.
A felmérés 47 282 fafajt vizsgált meg, amelyek közül legalább 16 425 fajt veszélyeztetettnek minősítettek.
Ez a szám több mint kétszerese a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által nyilvántartott, kihalással fenyegetett fajok vörös listáján szereplő madár-, emlős-, hüllő- és kétéltűfajok együttes számának, és a Föld fafajtáinak 34%-át jelenti.
A kutatás rávilágított arra, hogy a szigetek különösen veszélyeztetett területeknek számítanak a fafajok szempontjából, ugyanis itt a legmagasabb a kihalás által fenyegetett fajok aránya. A jelenség hátterében számos tényező áll, köztük az erdőirtás, az éghajlatváltozás, valamint az invazív fajok és betegségek terjedése.
Még a fafajokban rendkívül gazdag Dél-Amerikában is súlyos a helyzet. Eimear Nic Lughadha, a londoni Kew Királyi Botanikus Kertek vezető kutatója elmondta, hogy bár a fák sokféleségében világelső Dél-Amerikában jelenleg alacsonyabb a veszélyeztetettként bejelentett fafajok aránya (25 százalék), ez az arány a jövőben valószínűleg növekedni fog, mivel számos, frissen felfedezett faj teljesen új típusnak számít a tudomány számára. A szakember szerint pedig az újonnan felfedezett fajták pedig nagyobb eséllyel kerülhetnek a veszélyeztetett fajok közé.
A fák pusztulása nem egy különálló problémaként értelmezhető: a fák, különösen pedig az erdők az egész ökoszisztémára hatással vannak. Többek között, az esőerdők fontos szerepet játszanak az emberiség által kibocsátott szén-dioxid természetes megkötésében, amivel kordában tartják a Földet melegítő üvegházhatást.
A kutatók arra is rávilágítanak, hogy bizonyos fafajok eltűnése
rengeteg más, esetenként szintén a kihalás szélén álló fajt is veszélybe sodorhat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images