Üzenetem az elnöknek az volt, hogy az észak-koreai tevékenység, ami a fegyverexportot és csapatok Oroszországba vezénylését illeti, egyszerre jelent eszkalációt és provokációt
- mondta Stubb pekingi megbeszélései után tartott sajtótájékoztatóján.
A finn elnök közölte, hogy Hszinek címzett üzeneteit előre megbeszélte Finnország uniós és NATO-partnereivel.
(A kínaiaknak) nem tetszik, hogy a NATO-nak olyan partnerei vannak, mint Dél-Korea vagy Japán
- hívta fel a figyelmet Stubb.
Viszont ha Észak-Korea háborúban segítséget nyújt valakinek Európa határán, akkor esetleg tartanunk kell attól, hogy saját déli határán is háborúzni akar - tette hozzá.
Mint elmondta, benyomása szerint a kínai-észak-koreai viszony nem túl kellemes most, és figyelmeztette Hszit, hogy
ha Kína is támogatná akarná Oroszországot, akkor annak negatív következményei lennének az Európai Unióval való kapcsolatára.
Minél jobban támogatja Kína Oroszországot, annál terheltebb lesz a viszonya Európával, különösen az Európai Unióval
- tette hozzá.
A finn köztársasági elnök pekingi látogatásán megállapodás jött létre a stratégiai együttműködés megerősítéséről Kína és Finnország között, különös tekintettel a gazdasági komplementaritás előnyeinek kihasználására az informatika, a kommunikáció, az intelligens energiagazdálkodás, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek terén.
Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy Peking kész megerősíteni Finnországgal stratégiai együttműködését a baráti hagyományok továbbvitele és a partnerség további fejlesztése érdekében, hogy a két ország és népeik jobban profitáljanak belőle, és új módon járuljanak hozzá a világbékéhez és a fejlődéshez.
Megjegyezte, hogy Finnország volt az egyik első nyugati ország, amely diplomáciai kapcsolatokat létesített a Kínai Népköztársasággal, és az első nyugati ország, amely kormányközi kereskedelmi megállapodást írt alá vele. Stubb szerint Finnország fontosnak tartja a Kínával való kapcsolatok fejlesztését, és megbízható együttműködő partnere Kínának.
Ahogyan arról beszámoltunk, Dél-Korea vizsgálja azokat a pletykákat, melyek szerint Észak-Korea tábornokokat is akar küldeni az ukrajnai frontvonalra. Ukrajna és Dél-Korea kedden megállapodott abban, hogy minden szinten tovább mélyítik kapcsolataikat, valamint fokozzák a hírszerzések közötti együttműködést és információcserét.
Címlapkép forrása: Kazuki Kozaki - Pool/Getty Images