A klímaváltozás fő okozóinak az üvegházhatású gázokat, azok közül is a légkörben legnagyobb arányban megtalálható szén-dioxidot tartják. Ezek az atmoszférában található légnemű anyagok elnyelik a Nap felől érkező, valamint a földfelszínről visszaverődő hőenergiát, ezzel pedig egyfajta "üvegházként" tartják meg a hőt a Föld körül.
A természetes és emberi tevékenység által kibocsátott szén-dioxid a globális intézkedések ellenére egyre gyűlik:
egy friss ENSZ-jelentés szerint 2023-ban rekordot döntött a légkörben található szén-dioxid mennyisége.
Mivel az egyszer már az atmoszférába jutott szén-dioxid akár 100-150 évig is képes ott maradni, a kibocsátások nullára vágásával sem tűnne el az összes káros anyag a légkörből.
Az Oxfam jelentése szerint az elkövetkező évtizedekben az emberiség nagyon kevés szén-dioxidot juttathat a jövőben a légkörbe, ha szeretné elkerülni az éghajlati katasztrófát, ezzel szemben azonban
a Föld leggazdagabb emberei óriási karbonlábnyommal élnek és nem fordítanak kellő figyelmet a környezetkárosításra.
Az intézet adatai szerint szakemberek által előírt, még "biztonságosan kibocsátható" szén-dioxid mennyiségét a jelenlegi kibocsátási ütem mellett 4 év múlva fogja elérni az emberiség. Azonban, ha hirtelen mindenki annyit kezdene el kibocsátani, mint a Föld legvagyonosabb 1 százalékának tagjai, ezt a limitet kevesebb, mint 5 hónap alatt elérnénk.
A légi-közlekedés az egyik leginkább környezetszennyező utazási forma, különösen ha azt nem kereskedelmi járatokkal, hanem magánúton bonyolítják le. Az Oxfam szerint, ha mindenki olyan mértékben bocsátana ki szén-dioxidot, mint a világ 50 leggazdagabb milliárdosának luxusközlekedésből (magánrepülőgépek és jachtok) származó kibocsátása, az emberiség számára fennmaradó szén-dioxid-keretet két nap alatt elhasználnánk.
Ugyanezen 50, milliárdos személy befektetésekből és luxusközlekedésből származó kibocsátása megegyezik a Föld legszegényebb 2 százalékának, összesen 155 millió ember kibocsátásával.
A jelentés konkrét példákkal is szemlélteti a legszegényebb és leggazdagabbak környezetszennyezése közötti nagy különbséget.
- A Tesla vezetőjének, Elon Musknak a legalább két magánrepülőgépéből származó éves kibocsátása megegyezik egy átlag ember 834 éves kibocsátásával.
- Az amerikai Walmart kiskereskedelmi láncot tulajdonló Walton család három szuperjachtjának éves karbonlábnyoma 1700 átlagos Walmart dolgozó kibocsátásával ér fel.
Az Oxfam szerint a leggazdagabbak környezetszennyezésének legfontosabb eleme a befektetésekből származó kibocsátás, amely a leggazdagabb 1% esetében a luxusközlekedési eszközökből származó szennyezés 340-szeresének felel meg. Ennek oka a jelentés alapján, hogy a dollármilliárdosok befektetéseinek
40%-A OLYAN, ERŐSEN SZENNYEZŐ IPARÁGAKRA IRÁNYUL, MINT AZ OLAJIPAR, a BÁNYÁSZAT, a HAJÓZÁS vagy a CEMENT-ELŐÁLLÍTÁS.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images